Warszawa, 1 października 2012 – Ostatnie wolne miejsca na kursie „Płeć i gender. Interdyscyplinarne wprowadzenie do tematyki” czekają! Na zajęcia Jej Perfekcyjności w Uniwersytecie Otwartym UW zapisać może się każdy.

Zajęcia ruszają 17 października, zostało więc jeszcze nieco ponad 10 dni dla osób, które chcą się zdecydować na uczęszczanie. Kurs odbywać się będzie w środy w godzinach 18:00-20:00 na terenie Uniwersytetu Warszawskiego.

– Kurs otwarty jest dla każdej osoby, która ukończyła 16 lat – wyjaśnia trans. – Zajęcia mają formę wykładu połączonego z konwersatorium a tematyka poszczególnych zajęć oparta jest na krótkich tekstach, które będą udostępnione uczestnikom i uczestniczkom.

Na stronie kursu czytamy: „Poszczególne spotkania kursowe poświęcone będą kolejnym aspektom styku pojęć gender i sex. Interdyscyplinarne podejście do problematyki wiąże się z koniecznością poznania kilku podstawowych tekstów, które konstytuują te pojęcia w dyskursie poszczególnych dziedzin naukowych jak i na ich styku.
Jej Perfekcyjność podkreśla, że tryb prowadzenia, jak i dokładność omawiania tematów są dostosowane do konkretnej grupy, która weźmie udział w zajęciach. Tematyka zaś powinna interesować każdego, kto zetknął się z pojęciem płci biologicznej lub płci kulturowej. W rubryce „cele szczegółowe” czytamy, że jednym z nich jest „Nabycie umiejętności odnajdywania uwikłania tych pojęć w tekstach uważanych za neutralne.”

– Czasem wydaje się nam, że teksty naukowe lub prasowe są neutralne i nie ma w nich stereotypów dotyczących płci – wyjaśnia JP. – Tak jednak nie jest. Podczas zajęć pokażemy jak bardzo głęboko zakopane są w nas różne przekonania dotyczące kobiecości i męskości i jak trudno się od nich uwolnić.

Na Uniwersytecie Otwartym jutro rusza inny kurs Jej Perfekcyjności – „Osobno i razem. Zrozumieć współczesną miłość, relacje i samotność”. Trans podkreśla, że nie wie jeszcze, czy w kolejnych trymestrach zgłaszać będzie propozycje zajęć.


Strona kursu w witrynie Uniwersytetu Otwartego UW

/PAP/

Wypowiedz się! Skomentuj!