Warszawa, 6 sierpnia 2012 – Ruszyły zapisy na zajęcia pierwszego trymestru Uniwersytetu Otwartego UW. Trans zaprasza na trzy kursy – dotyczące queer studies, tematyki gender i płci oraz związków i relacji międzyludzkich.

Jej Perfekcyjność poprowadzi trzy kursy, które dostępne są dla wszystich chętnych osób w wieku powyżej 16 lat. Zajęcia „Jak queerować rzeczywistość? Queer studies dla początkujących„, „Osobno i razem. Zrozumieć współczesną miłość, relacje i samotność” oraz „Płeć i gender. Interdyscyplinarne wprowadzenie do tematyki” ruszają w październiku.

– Cieszę się zwłaszcza z kursu o queer studies – wyznaje trans. – Nie było łatwo przekonać Radę Uniwersytetu Otwartego UW, że warto taki kurs dodać do oferowanych zajęć. Udało się, więc mam nadzieję, że znajdą się zainteresowani i zainteresowane. Zapisy ruszyły dziś.

Po raz pierwszy w historii Uniwersytetu Otwartego UW zapisać można się na kurs poświęcony queer studies. W opisie zajęć czytamy: „w pierwszej części zajęć poznamy teksty i badania, które poprzedziły nadejście teorii queer i kształtowały jej aktualne warianty. Na kolejnych spotkaniach analizie poddane zostaną główne założenia teorii queer, jej pojęć i sposobów jej aplikacji w konkretnych badaniach naukowych. Omówimy także związek queer studies z teoriami moralności i zastanowimy się nad miejscem tej perspektywy we współczesnym dyskursie naukowym, a także przewidywaną przyszłością.”
Trans podkreśla, że mimo akademickiego charakteru, dużą część zajęć będzie stanowić dyskusja. Lektura istotnych dla queer studies tekstów jest podstawą do tej dyskusji. Celem kursu jest zapoznanie Słuchaczy i Słuchaczek z podstawowymi pojęciami i teoriami skupionymi wokół pojęcia queer studies oraz ich praktycznymi implikacjami. Kurs będzie także próbą znalezienia odpowiedzi na to jakie strategie uznać można za queerowe/queerujące rzeczywistość.

– Nie mogę się doczekać października, zapowiada się ciekawa intelektualnie podróż – komentuje JP. – Każde zajęcia z nową grupą osób dotyczące teorii queer są właśnie taką przygodą. Queer to perspektywa, która zakłada ciągłą weryfikację.

Warunkiem wystartowania zajęć jest zapisanie się na nie odpowiedniej grupy ludzi. Zapisy ruszyły dzisiaj i potrwają jeszcze jakiś czas. Jeśli uda się skompletować odpowiednią grupę, kurs ruszy 4 października i potrwa do połowy grudnia. Zajęcia odbywać się będą w czwartki o 18:00.

Trans poprowadzi także kursy:
Osobno i razem. Zrozumieć współczesną miłość, relacje i samotność
Płeć i gender. Interdyscyplinarne wprowadzenie do tematyki


Opis zajęć na stronie Uniwersytetu Otwartego Uniwersytetu Warszawskiego

/Życie Warszawy/

Wypowiedz się! Skomentuj!