Warszawa 30 lipca 2012 – 10 (foto)bloggerów z całego świata zaprosił rząd Holandii na kilka dni w ramach swojego programu „Influentials Programme”. Celem wyjazdu jest zapoznanie uczestników z kwestiami praw osób LGBT oraz wymiana opinii na ten temat. Uczestnicy wezmą też udział w amsterdamskiej paradzie.

Pobyt, który zaczyna się we wtorek i zakończy w niedzielę jest w całości finansowany przez władze Holandii – wezmą w nim udział przedstawiciele Chin, Turcji, Indii, Brazylii, RPA, Czech, Rumunii, Bośni, Serbii i Polski. W trakcie intensywnych kilku dni (foto)bloggerzy spotkają się m.in. z przedstawicielami Ministerstwa Edukacji, Kultury i Nauki oraz Ministerstwa Obrony.

– Zapowiada się bardzo ciekawie! – komentuje trans. – Szczegółowy program dotarł do nas w piątek i jest rzeczywiście ciekawy. Poza spotkaniami z władzami będziemy też widzieć się z naukowcami zajmującymi się tematyką LGBT, ale także odwiedzimy muzea, w których znajdują się ekspozycje poświęcone nieheternormatywności.

Goście zatrzymają się w Eden Amsterdam American Hotel przy pl. Leidse. Podczas pobytu rząd Holandii chce podzielić się z przybyłymi informacjami na temat tego, jak rozwiązywane są różne kwestie dotyczące LGBT w Holandii. Celem jest także wymiana informacji nt. standardów, jakie obowiązują w krajach, które reprezentować będą przybyli.
Jej Perfekcyjność weźmie także udział w amsterdamskiej Canal Parade, czyli lokalnej wersji parady na rzecz praw osób LGBT. Specyfiką amsterdamskiego wydarzenia jest to, że odbywa się na łodziach, które suną kanałami wzdłuż miasta. Jako że JP przybywa na zaproszenie rządu Holandii, znajdzie się albo na łodzi Ministerstwa Edukacji, Kultury i Sportu albo na łodzi Ministerstwa Obrony. Z powodu obowiązujących dress-code, nie wiadomo jeszcze, co będzie mieć na sobie trans.

– To zupełnie inny świat, gdzie ministerstwa mają swoje oficjalne reprezentacje podczas parady a rządwa agencja zapraszająca gości umieszcza udział w paradzie w oficjalnym programie wydarzenia – stwierdza Jej Perfekcyjność. – Ciekawe czy i kiedy my doczekamy takiej sytuacji w Polsce, w Warszawie…

Trans cieszy się dodatkowo z wizyty, jako że zamierza spotkać się ze znajomymi, którzy pochodzą z Polski a mieszkają aktualnie w Amsterdamie i okolicach. Podkreśliła, że zarówno wtorek jak i niedziela są dniami, gdy niczego nie zaplanowano w programie i może spędzić ten czas jak tylko chce.


Zdjęcie z ubiegłorocznej Canal Pride


Zdjęcie z ubiegłorocznej Canal Pride – platforma ministerstwa obrony

/PAP/

Wypowiedz się! Skomentuj!