Warszawa, 7 maja 2012 – Już jutro podczas konferencji „Islam a queer. Nieheteronormatywność w kulturach muzułmańskich” trans zaprezentuje wystąpienie „Okcydentalność teorii queer: o konieczności regionalizacji”.

Na wydarzenie, które ruszy 8 maja zapraszają Queer UW, Wydział Orientalistyczny UW oraz Wydziałowa Rada Doktorantów Wydziału Orientalistycznego UW. A zapowiada się naprawdę ciekawie.

– To pierwsze tego typu wydarzenie w naszej działalności – komentuje Jej Perfekcyjność, Prezesa Queer UW. – Strasznie się cieszę, bo dla mnie tematyka islamu w kontekście queer jest też czymś totalnie nowym.

Referat trans będzie podsumowywać jeden z paneli, na które podzielono całe wydarzenie. W każdej części po referatach orientalistycznych pojawi się wystąpienie, które będzie komentarzem do nich i będzie rozwijać temat umieszczając go poza Orientem.
W zaproszeniu na konferencję czytamy: „Dyskurs dotyczący ról płciowych w świecie islamu, choć rozbudowany i wszechobecny – zarówno w nauce, jak i w środkach masowego przekazu oraz w opinii publicznej – obejmuje niemal wyłącznie wzorzec heteroseksualny. Odnosi się zatem do kobiet i mężczyzn, którzy podejmują role społeczne wynikające z ich płci biologicznej. Płeć biologiczna w islamie determinuje tożsamość człowieka i jego role społeczne. Rodząc się jako kobieta lub mężczyzna, człowiek nabywa określone prawa i obowiązki. Na przykład kobieta dziedziczy połowę tego co dziedziczy mężczyzna, z kolei mężczyzna powinien utrzymywać kobietę. Celem niniejszej konferencji jest przełamanie tego dyskursu.

– Zapraszamy serdecznie, konferencja będzie także okazją do zakupu książki, która ukaże się dwa dni wcześniej, a która dotyczy tego tematu – wyjaśnia Jej Perfekcyjność. – Już teraz wiemy, że bardzo wiele osób wybiera się tego dnia na UW i strasznie nas to cieszy.

Konferencja odbędzie się w sali 200 (II piętro) budynku Samorządu Studentów UW (Kampus Centralny, Mały Dziedziniec) i rozpocznie się o godzinie 10.00. Więcej o konferencji przeczytać można na stronie Queer UW oraz na facebooku. Patronem medialnym konferencji jest innastrona.pl i „Gazeta Studencka”.


Plakat reklamujący konferencję

/KAI/

Wypowiedz się! Skomentuj!