Warszawa, 29 maja 2012 – O to walczy Queer UW. Jej Perfekcyjność dostarczy dziś do Rektor Uniwersytetu Warszawskiego pismo, w którym zwraca się o to z oficjalną prośbą. Czy się uda?

W liście, jaki dziś trafi do władz Uczelni, organizacja powołuje się m.in. na Misję Uniwersytetu Warszawskiego, przyjętą w 2001 roku. W liście czytamy m.in.:

„Obywatelską misją Uniwersytetu jest kształtowanie takich elit Rzeczypospolitej, które będą w swej działalności posługiwać się imperio rationis a nie ratione imperii. Uniwersytet jest wspólnotą dialogu. Wymiana poglądów, ścieranie się argumentów, otwartość na nowe idee i pomysły wiążą się tutaj nieodłącznie z respektowaniem odmienności i poszanowaniem godności osobistej. W ten sposób Uniwersytet rozwija umiejętności współpracy niezależnie od różnic politycznych, ideowych i wyznaniowych, tworzy też wzory debaty publicznej.”

Studenci i studentki podkreślają jednak także osobiste zasługi prof. Katarzyny Chałasiskiej-Macukow dla promowania idei różnorodności i równości. Wspominają, że odchodząca Rektor UW zdobyła Okulary Równości, które są nagrodą przyznawaną osobom zaanagażowanym w promowanie idei równości. Liczą więc, że i tym razem Rektor UW okaże się być osobą otwartą i przychylną idei.
Tegoroczna Parada Równości przejdzie 2 czerwca obok bramy głównej Uniwersytetu Warszawskiego. Nowa trasa sprawia, że manifestanci mijać będą bramę UW. To stąd wziął się pomysł Queer UW na tęczową flagę. Jej powieszenie, zdaniem członków i członkiń, mogłoby być wyrazem otwartości Uczelni.

– Jako uczelniana organizacja studencka mamy prawo zabierać głos w sprawach istotnych dla nas i dla społeczności akademickiej – przypomina Jej Perfekcyjność, Prezesa Queer UW. – Nasz pomysł długo dyskutowaliśmy w ramach organizacji, ale ostatecznie podjęto decyzję, że oficjalne pismo złożymy. Mamy nadzieję, że Rektora UW zgodzi się na naszą prośbę.

Parada Równości rozpocznie się 2 czerwca 2012 o godzinie 15.00 na placu przy Sejmie RP i przejdzie trasą: ul. Wiejska – Al. Ujazdowskie – ul. Książęca – ul. L. Kruczkowskiego – ul. Tamka – ul. Świętokrzyska – ul. Nowy Świat – ul. Krakowskie Przedmieście – ul. Miodowa – ul. Senatorska – pl. Teatralny.


Pismo Queer UW (kliknij, by przeczytać całość)

/Życie Warszawy/

Wypowiedz się! Skomentuj!