Warszawa, 11 kwietnia 2012 – Są jeszcze miejsca na zajęciacj Jej Perfekcyjności „Osobno i razem. Zrozumieć współczesną miłość, relacje i samotność”. Zapisać się na nie może każda osoba, mówiąca po polsku i mająca co najmniej 16 lat.

Konwersatorium ruszyć ma 8 maja w ramach Uniwersytetu Otwartego UW. W zapowiedzi czytamy, że: „Kurs przewidziany jest dla wszystkich osób, które szukają zrozumienia w galimatiasie, w jaki wpakowała nas rzeczywistość.”

– Coś takiego jest w ponowoczesności, że jest trudna – rozwija temat JP. – Miłość nie trwa już wiecznie, przyjaźnie zawiązujemy niczym znajomości na facebooku, rozwody stały się powszechne i mało kto wierzy, że kiedykolwiek spotka „drugą połówkę jabłka”.

Stąd pomysł na zajęcia na Uniwersytecie Otwartym UW. „Oparty na refleksji Zygmunta Baumana oraz innych socjologów i psychologów społecznych, kurs ma na celu opisanie i ujęcie w ramy refleksji naukowej podstawowych zjawisk związanych z miłością, uczuciowością, seksem, związkami, relacjami międzyludzkimi i samotnością. Ma być źródłem poznania, które daje szansę odnalezienia się w rzeczywistości i czerpania z niej pełnymi garściami” – czytamy w opisie.
Jej Perfekcyjność podkreśla, że zajęcia mają charakter opartej na naukowych analizach konwersacji, mającej doprowadzić do pewnego rozwoju samoświadomości uczestników. W zaproszeniu do kursu czytamy także: „Alienacja, niestałość związków, wszechobecność „czystej relacji”, globalizacja i mieszanie się kultur z jednej strony, a z drugiej – powracające nacjonalizmy, odradzające się ruchy faszystowskie i religijne. Cyber-seks, przyśpieszający rozwój technologii, zmiany zwyczajów, upadek tradycji i wielkich narracji… Życie w ciekawych czasach okazuje się nie lada wyzwaniem.”

– Myślę, że dla bardzo wielu osób to może być naprawdę ożywcze doświadczenie – zastanawia się JP. – Psychoanalityczne podejście oraz uwzględnienie doświadczeń postmodernistycznej socjologii postmodernizmu to mieszanka, która potrafi wiele rzeczy wyjaśnić. 

Trzydziestogodzinny kurs odbywać się będzie we wtorki od 18:30 do 20:30 i potrwa do 27 lipca. Warunkiem uruchomienia zajęć jest zapisanie się na nie co najmniej 30 osób. Kurs kosztuje 230 zł i jest organizowany przez Uniwersytet Warszawski w ramach Uniwersytetu Otwartego UW.

Jej Perfekcyjność zaprasza także na kurs „Płeć i gender. Interdyscyplinarne wprowadzenie” – więcej informacji tutaj.


Kurs JP na stronie Uniwersytetu Otwartego UW

/Życie Warszawy/

Wypowiedz się! Skomentuj!