Warszawa, 29 marca 2012 – Seks jest przyjemny, a przyjemność jest dobra” powtarzają w swojej książce puszczalskie autorki. W zasadzie trudno się z nimi nie zgodzić – tak zaczyna swoją recenzję dla innastrona.pl Jej Perfekcyjność.

W nowym tekście czytamy także m.in. „Słowo „puszczalscy” (w oryginale: „slut”) jest dla autorek ważne. Chcą je od-czarować, zabrać jego negatywne znaczenie i w ten sposób nazywać siebie i swoich bliskich. Bo „puszczać się” to w zasadzie tyle, co nie być w monogamicznej relacji.

– To naprawdę nietypowa i ważna przez to książka – stwierdza Jej Perfekcyjność. – Poliamoryczne związki są zjawiskiem nadal ukrywanym a ich członkowie i członkinie boją się ujawniać ze względu na ostracyzm i wykluczenie. Ponieważ nie od dziś wspieram tego typu relacje, poproszono mnie o zrecenzowanie książki.

W recenzji JP czytamy także: „W całej książce wyraźny jest liberalny wydźwięk postmodernistycznego „bądźmy sobą po swojemu”. Autorki zachęcają, by nie krępować się barierami, jakie narzuca nam (pop)kultura i żyć swoim życiem, nie bacząc na oceny innych osób. Granicą jest dla nich niekrzywdzenie osób trzecich. Dopóki jej nie przekraczamy, wszystko jest dozwolone.
Trans skupia się nie tylko na treści, ale i na formie, zwracając uwagę na język, jakim piszą autorki. Jej Perfekcyjność zaznacza, że w pisaniu o zjawiskach marginalizowanych używanie odpowiedniego słownictwa jest niezwykle istotne. Autorki książki, jej zdaniem, nie są w tej kwestii konsekwentne. Niemniej, książka jest warta przeczytania.

– To pierwszy w Polsce tak wyraźny sygnał, że związki poliamoryczne w ogóle istnieją i chcą jakoś zaznaczyć swoją obecność – tłumaczy JP. – Choć więc mowa tu o rzeczywistości amerykańskiej, to mam nadzieję, że „Puszczalscy z zasadami” będą inspiracją dla polskich poliamorystów i poliamorystek.

Jej Perfekcyjność temat związków poliamorycznych poruszała już wiele razy, m.in. w jednym z archiwalnych tekstów „Związki partnerskie? Zdecydowanie przeciw!„. Odwoływała się także do tej idei przy okazji organizacji Parady Równości 2011.


Recenzja JP na stronach portalu innastrona.pl

/wirtualnemedia.pl/

Wypowiedz się! Skomentuj!