Warszawa, 15 marca 2012 – O 16:00 rozpocznie się seminarium „Tożsamości LGBT. Wyzwania polskie, doświadczenia francuskie”. Gośćmi wydarzenia będą Frederic Martel i prof. Ireneusz Krzemiński. Debatę w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie moderuje Jej Perfekcyjność.

Wybitny socjolog i aktywista Frederic Martel odwiedza Polskę w przyszłym tygodniu. W ramach spotkań organizowanych przez Queer UW i Ośrodek Kultury Francuskiej, Jej Perfekcyjność moderować będzie dziś seminarium z francuskim gościem i prof. Ireneuszem Krzemińskim.

– Nie stresuję się, nie mam czym – powiedziała Jej Perfekcyjność. – Wiem, że rozmawiam ze światowej klasy naukowcami a temat, który poruszamy jest bardz ciekawy. Dlatego wiem, że wszystko się na pewno uda.

Francja była pierwszym krajem na świecie, który zalegalizował kontakty homoseksualne – już w 1791 roku. Od 1999 roku istnieją uznawane przez władze państwa związki partnerskie (tzw. PACS). Od 2004 r. adopcja dzieci przez osoby homoseksualne jest możliwa. Mamy jednak do czynienia z pewnym paradoksem: prawo zezwala na adopcję osobom homoseksualnym żyjącym samotnie, ale nie osobom w związku partnerskim z osobą tej samej płci. Zmiany, jakie zaszły we Francji uzależnione były w dużym stopniu od epidemii HIV/AIDS i świadomości społecznej co do zagrożeń, jakie się z nimi wiążą. Polska znajduje się w zupełnie innej sytuacji. Od 1997 roku formalnie wykluczono możliwość zawierania małżeństw jednopłciowych. Pewne korzystne zmiany nastąpiły w związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej i harmonizacją polskiego prawa z prawem unijnym. HIV/AIDS zdają się nie istnieć w świadomości Polaków, a akcje społeczne prawie w ogóle nie poruszają tego tematu. Dlaczego tak się stało? Jak doszło do tego, że ruchy LGBT we Francji używają zupełnie innych argumentów niż takie same ruchy w Polsce? Jak w ogóle zdefiniować można strategie tożsamościowe przyjmowane przez aktywistów ruchów gejowsko-lesbijskich w tych krajach? Czy jakiekolwiek doświadczenia Francji mogą być przełożone na grunt Polski? A może wprost przeciwnie, to Francuz(k)i mogą nauczyć się mogą czegoś w związku z odmienną sytuacją społeczną w Polsce?

– To zagadnienia nie tylko ciekawe, ale żywotne – komentuje trans. – Wydaje mi się, że wymiana doświadczeń na międzynarodowym poziomie będzie ciekawym wkładem w naszą polską dyskusję na ten temat.

Frédéric Martel to pisarz, doktor socjologii oraz dziennikarz rozgłośni France Culture. Kieruje kulturalnym portalem internetowym nonfiction.fr. Autor m.in. książek „Różowe i czarne: homoseksualiści we Francji od 1968 r.” „Długi marsz gejów”.  Ireneusz Krzemiński jest profesorem socjologii na Uniwersytecie Warszawskim, kieruje Pracownią Teorii Zmiany Społecznej UW. Autor m.in. książek „Wolność, równość, odmienność. Nowe ruchy społeczne w Polsce początku XXI wieku” i „Naznaczeni – mniejszości seksualne w Polsce – raport 2008”.

Więcej o wydarzeniu na stronie Queer UW oraz na facebooku.

W ramach wizyty Martela, Queer UW i OKF organizują także spotkanie „Emancypacja LGBT. Strategie polskie i francuskie”, które odbędzie się w tę sobotę o 11:00 w Nowym Wspaniałym Świecie. Moderować je będzie Piotr Pacewicz z „Gazety Wyborczej”. Więcej: tutaj.


Plakat reklamujący spotkania

/Życie Warszawy/

Wypowiedz się! Skomentuj!