Warszawa, 22 lutego 2012 – Coming out będzie kolejnym tematem w „Dzień Dobry TVN”, podczas omawiania którego pojawi się w studiu Jej Perfekcyjność. Jutro rano ok. 9:30 trans wypowiadać się będzie na antenie razem z Marcinem Szczygielskim.

Coming out, czyli ujawnienie się – najczęściej kojarzone z osobami homoseksualnymi – jest jednym z istotniejszych tematów tak w debacie samych środowisk LGBTQ jak i wśród reszty społeczeństwa. 

– Tematyka coming outu jest, wbrew pozorom, dość trudna – komentuje Jej Perfekcyjność. – Z jednej strony istnieje duża presja na dokonywanie coming outów, z drugiej jednak strony, pojawiają się komentarze, które mówią, że oczekiwanie dokonania ujawnienia się jest niesprawiedliwością wobec osób LGBTQ.

Pretekstem do dyskusji na ten temat jest planowane wydanie „Tajnego dziennika” Mirona Białoszewskiego. Osobność, inność Białoszewskiego związana była też z jego orientacją seksualną. W „Tajnym dzienniku” poeta pisze o swych przygodach i miłościach wprost. Od 1950 roku związany był z malarzem, Leszkiem Solińskim, z którym od 1958 roku dzielił mieszkanie na ul. Dąbrowskiego, przez karty „Tajnego dziennika” przewija się postać Jota, zwanego też Piwkiem, kochanka Mirona. Białoszewski pisze, że na początku traktował „swoje potrzeby homo jako przejściowe” w nadziei, że kiedyś znormalnieje. Białoszewski z jednej strony łaknął samotności, ale czasami miał jej dość i wtedy odwiedzał znajomych, często wieczorem lub nocą, bo prowadził nocny tryb życia. Nie lubił światła słonecznego do tego stopnia, że zaciemniał okna. Białoszewski nie przepadał za alkoholem, za to często aplikuje sobie preparaty z psychedryną i kodeiną m.in. syrop tussipect.
Marcin Szczygielski to pisarz, grafik, dziennikarz i projektant wnętrz. Był dyrektorem artystyczny polskiej edycji miesięcznika „Playboy”, dyrektor kreatywny portalu Ahoj.pl oraz wydawnictwa Gruner+Jahr Polska (projektował m.in. makietę graficzną „Gali”) oraz Instytutu Wydawniczego Latarnik . Jego prace publikowało wiele pism, m.in. „Playboy”, „Newsweek” oraz „Nowa Fantastyka”. Jako dziennikarz publikował we „Wprost” (rubryka Top TV) oraz „Playboyu” (teksty o architekturze wnętrz i wzornictwie). W latach 2007-2008 pełnił funkcję redaktora naczelnego miesięcznika „Moje Mieszkanie”. Współprowadził także program Pokojowe rewolucje w telewizji TVN. Od 2010 roku jest stałym felietonistą miesięcznika „Czas na wnętrze”.

– Mam pojawić się w TVN w podwójnej roli, jako osoba, której coming out jakoś jednak dotyczy oraz jako socjolog – wyjaśnia Jej Perfekcyjność. – Mam nadzieję, że wszystko się uda i że wyjdzie z tego krótki, ale ciekawy materiał.

Ostatni raz trans pojawiła się w programie „Dzień Dobry TVN” pod koniec września 2011 w trakcie rozmowy na temat zmian w australijskim prawie, które umożliwiają wpisanie w miejscu przeznaczonym na płeć oznaczenia X. Razem z nią pojawiła się wówczas Anna Grodzka.


Jej Perfekcyjność i Marcin Szczygielski

/PAP/

Wypowiedz się! Skomentuj!