Warszawa, 10 stycznia 2011 – „Przychodzi lesbijka/gej/trans do lekarza. Queerowanie służby zdrowia” to tytuł wystąpienia Jej Perfekcyjności, które dostępne jest już w sieci. Referat wygłoszony został podczas konferencji „Strategie queer” w Warszawie.

Nagranie dostępne jest w sieci od października 2011, zaś sama konferencja miała miejsce w czerwcu na Uniwersytecie Warszawskim. Jej głównym organizatorem było Queer UW. Wkrótce ukaże się książka będąca podsumowaniem wydarzenia.

– Dla mnie osobiście wystąpienie to było ważne – wyjaśnia JP. – Było bowiem efektem udziału w study session organizowanym przez IGLYO w Strasburgu, w której miałem okazję uczestniczyć. Problemy zdrowotne osób LGBTQ i ich specyfika są bowiem coraz ważniejszym zagadnieniem na świecie. Dobrze, by i w Polsce poruszać ten temat szerzej.

W swoim wystąpieniu, Jej Perfekcyjność omawia relacje świata medycyny i środowisk LGBTQ. Zwraca uwagę na istnieje „agentów medycyny” i na dwuznaczny charakter relacji lekarzy i pacjentów z tej grupy. Z jednej bowiem strony celem korzystania z pomocy medycznej jest chęć powrotu do zdrowia, z drugiej jednak – jak podkreśla JP – oznacza także poddanie się całemu systemowi, który stworzył pojęcia m.in. homoseksualizmu, transseksualizmu jako pojęcia opisujące coś nie-normalnego.
Wystąpienie zarejestrowano w budynku Ośrodka Studiów Amerykańskich UW drugiego dnia konferencji. W sesji „Inctytucje vs. queer” z Jej Perfekcyjnością zaprezentował się także Michał Pelczar z Uniwersytetu Śląskiego, który wygłosił referat „(Nie)widoczność: „passing” a nie/normatywność osób trans w Polsce”. Nagranie z tego wystąpienia, podobnie jak z pozostałych, jest dostępne na stronie queer.uw.edu.pl.

– Strasznie fajnie, że mamy dostęp do tych nagrań – wyjaśnia Jej Perfekcyjność. – Mnie, jako jednemu z członków komitetu organizacyjnego wydarzenia, zależało na tym bardzo. Dzięki temu możemy dzielić się wszystkimi niemalże wystąpieniami z osobami, które w konferencji brać udziału nie mogły.

Całe wydarzenie było także na żywo emitowane w sieci na specjalnej stronie internetowej. Książka, będąca podsumowaniem konferencji, ukaże się jeszcze przed wakacjami tego roku. W maju 2012 Queer UW organizować będzie kolejną konferencję naukową – tym razem poświęconą queerowi w kulturach muzułmańskich.


Kadr z nagrania udostępnionego w sieci

/PAP/

Wypowiedz się! Skomentuj!