Warszawa, 26 listopada 2011 – Manifestacja kilku studentów, którzy mieli zaklejone usta i przynieśli transparenty z napisem: „Homoseksualizm – to się leczy” odbyła się pod bramą Uniwersytetu Warszawskiego dokładnie rok temu, 26 listopada 2010 o godzinie 12:00. Paweł Ozdoba, jeden z uczestników, wyjaśniał: „Sama nazwa tej organizacji budzi niepokój. Queer – to słowo, które oznacza kogoś dziwnego, dziwacznego. Zjawisko homoseksualizmu nie jest normą społeczną, jest dewiacją i zboczeniem” Dodatkowo oskarżał twórców organizacji o chęć „homoseksualnej deprawacji”.

Tego samego dnia o godzinie 17:00 odbyło się podpisanie dokumentów rejestracyjnych Queer UW. Wydarzenie relacjonowały lokalne i regionalne media – na żywo relację z podpisania przekazywała TVN Warszawa. Chwilę potem w studiu tej telewizji Paweł Stępniak tłumaczył telewidzom czym ma być Queer UW.

– Całe wydarzenie wydaje się nam dziś nieco zabawne – mówi Prezesa Queer UW, Jej Perfekcyjność. – Wydaje się, że udowodniliśmy i udowodniłyśmy, że wszelkie obawy były niezasadne. Nasze działania mówią za nas.

W ciągu roku działalności Queer UW udało się (na dzień dzisiejszy) zebrać 27 członków i członkiń. Wśród rzeczy, które udało się Queer UW osiągnąć to: przeprowadzenie pionierskie badanie nt. sytuacji osób LGBTQ studiujących na UW, wydanie książki i e-booka „Przemilczani, przemilczane”, zorganizowanie konferencji naukowej „Strategie queer”, przygotowanie Tygodnia Równości na Ursynowie, opublikowanie nagrań video z konferencji „Strategie queer” i zorganizało serię spotkań rekrutacyjnych. A aktualnie kończą się przygotowania do publikacji pokonferencyjnej „Strategie queer”.
W najbliższym czasie planowanie są m.in.: kontynuacja badań nad sytuacją osób LGBTQ studiujących na UW, współorganizacja konferencji „Strategie przeciwdziałania dyskryminacji w szkolnictwie wyższym: diagnozy i perspektywy”, organizacja regularnych spotkań naukowych, zaprojektowanie badań nad dyskryminacją studentów/studentek na UW, współorganizacja konferencji „Queer a kultury muzułmańskie” (tytuł roboczy), praca nad Tygodniem Równości 2012, podjęcie próby zajęcia się archiwizacją dokumentów życia codziennego osób LGBTQ w Polsce po 1989 r. a także rozważenie podjęcia badania nad obecnością osób LGBTQ w polskich mediach elektronicznych.

– To jednak nie wszystko – deklaruje JP. – Dzięki temu, że jest nas coraz więcej, staramy się poszerzać naszą działalność i zagraniać nowe pola. Chcemy nadal prężnie działać i rozwijać się w miarę możliwości. Do Queer UW dołączyć może każdy student/doktorant i każda studentka/doktorantka Uniwersytetu Warszawskiego. Więcej informacji znaleźć można na naszej stronie www.queer.uw.edu.pl.

Wśród członków i członkiń założycieli/założycielek znaleźli i znalazły się: Wojciech Bartnik, Magda Ciereszko, Paulina Kitlas, Adrian Kozłowski, Filip Misiewicz, Nina Popielewicz, Paweł Stępniak, Adam Szałucha, Emilia Wiśniewska i Jej Perfekcyjność. Opiekunem naukowym Queer UW pozostaje niezmiennie dr hab. Jacek Kochanowski z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW.

Przeczytaj koniecznie także 6 najczęściej powtarzanych bzdur o Queer UW


Logo Queer UW

/Życie Warszawy/

Wypowiedz się! Skomentuj!