Warszawa, 22 listopada 2011 – Pomoc przy organizacji Parady Równości oraz promocja wolontariatu będą jednymi z głównych zadań założonej wczoraj fundacji. Nowa organizacja ma zapewnić sprawniejszą obsługę Wolontariatu Równości oraz wspierać technicznie i formalnie działania Komitetu Organizacyjnego.

W skład trzyosobowego Zarządu nowej fundacji weszli poza Jej Perfekcyjnością także Marietta Wróblewska i Łukasz Pałucki, jako prezes. Stworzenie fundacji było jednym z wniosków po ubiegłorocznej Paradzie Równości. Nieformalne ciało, jakim jest Komitet Organizacyjny doskonale poradził sobie z przygotowaniem całego wydarzenia, ale napotkał na swojej drodze pewne przeszkody formalne.

– Przykładem są tzw. mikrogranty m. st. Warszawy – wyjaśnia Jej Perfekcyjnść. – Już rok temu do starania się o nie zachęcała podczas spotkania ze mną pełnomocnik Prezydent Warszawy ds. równego traktowania Karolina Malczyk-Rokicińska. Wtedy, jako nieformalna grupa, nie mogliśmy tego robić. Teraz będzie inaczej.

Wśród bardzo licznych zadań, które stawia przed sobą fundacja, zdecydowana większość dotyczy walki z wykluczeniem, wspieraniem działań antydyskryminacyjnych i promowaniem pstaw otwartości. Wśród grup, na które organizacja zwracać ma szczególną uwagę znalazły się m.in. osoby niehteronormatywne, mniejszości narodowe, osoby wykluczone ekonomicznie, niepełnosprawni oraz kobiety. Jednym z podstawowych zadań nowej fundacji będzie przejęcie odpowiedzialności za organizację Wolontariatu Równości.
Fundacja zapewni osobom z Wolontariatu Równości ubezpieczenia. Będzie mogła także refundować koszty dotarcia do Warszawy wolontariuszom i wolontariuszkom spoza stolicy. Przedstawiciele nowej organizacji podkreślają, że Fundacja Wolontariat Równości będzie starać się już na dniach o uzyskanie miana organizacji „Przyjaznej Wolontariuszom”. Między innymi dlatego właśnie w dniach 10-11 grudnia w Warszawie odbędzie się pierwsze w tym roku spotkanie i szkolenia osób, które chcą włączyć się w organizację Parady Równości 2012 jako Wolontariat Równości.

– Długo zastanawialiśmy i zastanawiałyśmy się jak poradzić sobie z problemami formalnymi, które pojawiły się podczas Parady Równości – wyjaśnia rzecznik wydarzenia, Jej Perfekcyjność. – Po wielomiesięcznych debatach i konsultacjach, przystaliśmy na pomysł utworzenia Fundacji. Wierzymy, że dzięki temu uda się jeszcze sprawniej przeprowadzić marsz 2 czerwca 2012.

Wszystkie osoby pracujace na rzecz fundacji będą to robić za darmo. Statut nowej organizacji zabrania wypłacania wynagrdzeń władzom fundacji. W ten sposób twórcy nowej instytucji chcieli uniknąć podejrzeń o chęć wykorzystania Fundacji Wolontariat Równości do prywatnych celów.


Zarząd Fundacji Wolontariat Równości – z lewej: Jej Perfekcyjność

/PAP/

Wypowiedz się! Skomentuj!