Warszawa, 26 września 2011 – Dwie prace Jej Perfekcyjności, w tym jedna na temat Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie – ukazały się właśnie w książce „Erinnerungskultur des 20. Jahrhunderts. Analysen deutscher und polnischer Erinnerungsorte”. To pierwsza niemieckojęzyczna publikacja trans.

Książka jest efektem prac grupy młodych ludzi z Polski i Niemiec na specjalnym seminarium poświęconym kulturze pamięci, które odbyło się w 2006 roku. Wówczas właśnie trans rozpoczęła swoją przygodę z tym tematem, zainteresowała się Holocaustem i rozpoczęła swoje badania w tym przedmiocie.

– Cieszę się, że po wielu problemach i kłopotach udało się wydać książkę – zdradza JP. – Publikacja miała ukazać się kilka lat temu, ale pewne przeciwności losu uniemożliwiły to. Dobrze, że redaktorzy tomu poradzili sobie z nimi i ostatecznie opublikowali całość. Jestem dumny ze swoich tekstów.

W książce znaleźć można dwie prace Jej Perfekcyjności. Pierwsza z nich wpisuje się w cykl analiz, których na podstawie specjalnie wypracowanej metodologii dokonują także pozostali autorzy i pozostałe autorki książki. „Das Zentrum der Gedanken Johannes Paul II. in Warschau” to wyniki analizy, której Jej Perfekcyjność poddała Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie. Metodologia opracowana przez redaktora tomu miała sprawić, że kolejne miejsca kultury pamięci analizowane przez autorów i autorki będzie można łatwo porównać i zestawić.
Drugi z tekstów – „70 Jahre nach dem September 1939 – können Polen und Deutsche gemeinsam des Ausbruchs des Zweiten Weltkriegs gedenken?” – jest próbą odpowiedzi na to, czy wspólne polsko-niemieckie obchody siedemdziesiątej rocznicy wybuchu II Wojny Światowej są możliwe. Tekst powstał w roku 2006, będąc wówczas zapowiedzią wydarzeń, które planowane były na 2009. Dziś można go zestawić z tym, jak rzeczywiście wyglądały obchodzone 2 lata temu wydarzenia.

– Pisząc ten tekst, nie spodziewałem się, że ukaże się już po obchodach – wyjaśnia Jej Perfekcyjność. – Niemniej, wydaje mi się nadal ciekawy i tym bardziej może godny uwagi i krytyki. Wiadomo, że to od bieżących stosunków państw zależy to, jak wyglądają tego typu uroczystości. Zaś stosunki te są bardzo dynamiczne i dwa lata może zmienić w nich diametralnie wszystko.

Muzem Powstania Warszawskiego, które było jednym z głównych organizatorów seminarium, planuje nadal wydanie także polskojęzycznej wersji książki. PRace nad nią trwają jednak nadal. Książkę „Erinnerungskultur des 20. Jahrhunderts” kupić można bezpośrednio w wydawnictwie Peter Lang tutaj.


Okładka książki „Erinnerungskultur des 20. Jahrhunderts”

/KAI/

Wypowiedz się! Skomentuj!