Warszawa, 6 sierpnia 2011 – Trans będzie znów gościem porannego programu TVP2. Tym razem tematem będzie sztuka zaangażowana. JP towarzyszyć będzie Katarzyna Szaulińska, autorka komiksów zaangażowanych.

Prace Kasi Szaulińskiej obejrzeć można było m.in. na Tygdniu Równości na Ursynowie, który w czerwcu tego roku organizowało Queer UW na czele z Jej Perfekcyjnością. Autorka skończyła medycynę na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. 

– Kasia rysuje komiksy o tematyce queer, równości, wykluczeniu, kobiecej seksualności – tłumaczy Jej Perfekcyjność. – Tego właśnie dotyczyć ma nasza część porannego programu w Dwójce. O tym rozmawiać chcą autorzy programu.

Szaulińska znana jest chociażby z publikacji w głośnej antologii „Bostońskie małżeństwa”, z komiksów publikowanych w internecie m.in. na łamach Kultury Liberalnej, czy własnych publikacji. Jej praca z 2010, zatytułowana „Nadal masz wybór”, podejmuje temat szukania pracy przez kobiety w wieku, na który wielu pracodawców może patrzeć nieprzychylnie. „Les dar, czyli jak rozpoznać i poderwać lesbijkę” to  ośmiostronicówka przygotowana z okazji Manify 2010. Miała swoją premierę na imprezie przedmanifowej, organizowanej przez UFA i cały dochód z jego sprzedaży tego dnia został przeznaczony na czynsz dla UFY. Sam komiks to poradnik, który opowiada o pułapkach czyhających na „początkujące lesbijki”.
Tolerancja i jej promowanie oraz kształtowanie za pomocą komiksu będzie tematem rozmowy. Jej Perfekcyjność, jako socjolożka z Uniwersytetu Warszawskiego a dodatkowo osoba zaangażowana w promowanie tolerancji na tej uczelni i nie tylko, ma komentować ten temat. Wraz z autorką zastanawiać się będą nad tym czy rzeczywiście taka forma komunikowania może być współcześnie skuteczna.

– Cieszę się, że Kasi udaje się przebić do ogólnopolskich mediów – komentuje trans. – To nie tylko jej sukces, ale i dowód na to, że słusznie poprosiliśmy ją o narysowanie kilku prac na potrzeby Tygodnia Równości na Ursynowie. Wiedzieliśmy, do kogo uderzać.

Program zaczyna się o godzinie 8.30, jednakże trans pojawić się w ma w części mającej swój początek o 9.15.


Jedna z prac Szaulińskiej


Praca Szaulińskiej pokazywana podczas Tygodnia Równości na Ursynowie


Jej Perfekcyjność w „Pytaniu na śniadanie” w czerwcu 2011 – nagranie można obejrzeć tutaj.

/wirtualnemedia.pl/

Wypowiedz się! Skomentuj!