Warszawa, 4 maja 2011 – Tylko miesiąc dzieli nas od konferencji naukowej „Strategie queer. Kulturowa i społeczna sytuacja osób nieheteroseksualnych i transpłciowych w perspektywie interdyscyplinarnej” organizowanej przez Queer UW. Jej Perfekcyjność wygłosi podczas niej swój referat.

Trans jest nie tylko szefowo organizacji i całego komitetu organizacyjnego wydarzenia, ale także została przyjęta przez Komitet Naukowy i zaproszona do wygłoszenia swojego referatu. Podkreśliła, że poruszać będzie dla niej temat dość nowy, ale bardzo ją interesujący.

– Zgłosiłem wystąpienie „Przychodzi lesbijka/gej/trans do lekarza. Queerowanie służby zdrowia – problemy, strategie, perspektywy” – zdradza Jej Perfekcyjność. – Mam pewne informacje i przemyślenia po kilku konferencjach, w których brałem udział i mam nadzieję, że uda mi się ciekawie zagospodarować czas, jaki zostanie mi przyznany.

Konferencja „Strategie queer” trwać będzie od 3 do 4 czerwca na terenie Uniwersytetu Warszawskiego. 2 maja wszystkie osoby zakwalifikowane do udziału w wydarzeniu otrzymały potwierdzenia. Do 15 maja mają czas na uiszczenie opłaty konferencyjnej. Po tym terminie wiadomo będzie ostatecznie kto pojawi się w czerwcu z wystąpieniem.
Podstawowym celem konferencji jest ujawnienie różnorodności polskich przedsięwzięć badawczych w zakresie queer studies, ze szczególnym uwzględnieniem badań studenckich i doktoranckich. Pozwoli to na uchwycenie przewidywanego rozwoju tych badań w Polsce w najbliższych latach. Ponadto celem konferencji jest odpowiedź na pytanie w jaki sposób polskie badania queer przyczyniają się do naukowego wyjaśnienia fenomenu nienormatywności płciowej i seksualnej w różnych kontekstach teoretycznych. W czasie konferencji planowane są także sesje naukowe poświęcone problematyce sytuacji osób nieheteroseksualnych i transpłciowych w szkolnictwie wyższym.

– Zapowiada się naprawdę ciekawe wydarzenie naukowe! – cieszy się trans. – Miałem okazję pobieżnie zapoznać się ze wszystkimi przyjętymi zgłoszeniami może z tego wyjść coś naprawdę wartościowego. Mam nadzieję, że już nic nie stanie na przeszkodzie i będziemy w stanie przygotować fajną konferencję naukową.

W skład Komitetu Naukowego konferencji weszli: dr hab. Joanna Mizielińska (Instytut Socjologii SWPS), dr hab. Jacek Kochanowski (Instytut Stosowanych Nauk Społecznych UW), dr hab. Jan Potkański (Instytut Literatury Polskiej, Wydział Polonistyki UW), dr Tomasz Basiuk (dyrektor Ośrodka Studiów Amerykańskich UW) oraz dr Tomasz Sikora (Instytut Neofilologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie). Patronat nad wydarzeniem objęła Komisja Rektorska ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji UW.

/Życie Warszawy/

Wypowiedz się! Skomentuj!