Warszawa, 11 lutego 2011 – „Z gejami to dajmy sobie spokój, ale z lesbijkami, to chętnie bym popatrzył”. Skoro słowa te nie miały w zamiarze być obraźliwe, Komitet Organizacyjny Parady Równości 2011 ma dla posła PO Roberta Węgrzyna propozycję – niech odpracuje swoją wypowiedź włączając się organizację tegorocznej Parady Równości!

Dziś jeszcze do biura posła Roberta Węgrzyna trafi list otwarty, w którym Komitet Organizacyjny zaprasza go do udziału w przygotowaniach Parady Równości 2011. Zamiast przepraszać za swoje słowa, może pokazać, że rzeczywiście nie ma seksistowskich i homofobicznych poglądów.

– Jeśli rzeczywiście idea równości jest bliska dla pana Węgrzyna, zapraszamy go do współpracy – mówi Jej Perfekcyjność, rzecznik Parady Równości 2011. – Mógłby wspomóc nas na przykład przy załatwianiu pewnych kwestii formalnych albo po prostu wspierać nas koncepcyjnie. Dlatego zapraszamy go na kolejne spotkanie Komitetu Organizacyjnego około 24 lutego.

Wypowiedź posła R. Węgrzyna została bardzo źle przyjęta przez środowisko osób LGBTQ w Polsce i nie tylko. Przeprosiny, jakie skierował po zamieszaniu zostały przez większość osób homo-, bi- i transseksualnych odebrane jako nieautentyczne i wymuszone. Dlatego też Komitet Organizacyjny tegorocznej parady proponuje autentyczne działanie na rzecz równości.
Komitet Organizacyjny Parady Równości 2011 otwarty jest na nowe osoby, które chciałby włączyć się w jego prace. Do udziału zaproszone są zarówno indywidualne osoby jak i organizacje i instytucje. W składzie Komitetu są już także działacze różnych ugrupowań i partii politycznych, nie ma więc przeszkód, by do grona tego dołączył także Robert Węgrzyn.

– Jeśli komuś naprawdę zależy na równości i równym traktowaniu czy to mężczyzn i kobiet, czy to osób hetero- i homoseksualnych, to może to w łatwy sposób udowodnić poprzez prawdziwe działanie – dodaje Jej Perfekcyjność. – Zachęcamy zatem posła Węgrzyna, ale i wszystkich jego kolegów i wszystkie jego koleżanki z ugrupowania, by pokazali jakie są ich autentyczne poglądy. Nie ma sensu udawać zamiłowania do równości, bo „tak wypada”. Nie słowa, a działanie jest w stanie dowieść, jakie są poglądy danej osoby.

Poseł Węgrzyn w wypowiedziach komentujących zamieszanie stwierdził, że „nie jest ani homofobem, ani nie dyskryminuje kogokolwiek”. Komitet Organizacyjny Parady Równości 2011 ma co do tego wątpliwości. Nie chcemy jednak oceniać nikogo bezpodstawnie, dlatego zapraszamy posła PO do włączenia się w prace na rzecz Parady Równości 2011.
Do prac Komitetu dołączyło się w sumie ponad 50 osób, reprezentujących często całe organizacje, stowarzyszenia, fundacje czy inne podmioty. Wśród nich znaleźć można m.in. Stowarzyszenie projekt.WARSZAWA.pl, Fundację Kocia Mama, Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy, Socjaldemokrację Polską, Unię Lewicy, ILGCN Poland czy też Stowarzyszenie Ruch Poparcia Janusza Palikota. W organizację wydarzenia zaangażowały się w zasadzie wszystkie kluby LGBTQ działające w Warszawie. Do grona zainteresowanych losem tegorocznej parady dołączają także osoby i podmioty spoza Warszawy. Wszystkich uczestników łączy chęć organizacji Parady Równości 11 czerwca 2011 oraz poszanowanie dla idei równości, otwartości i tolerancji.


List otwarty do posła Roberta Węgrzyna – w formacie PDF

/PAP/

Wypowiedz się! Skomentuj!