Warszawa, 14 lutego 2011 – Z racji kolejnych publikacji dotyczących działalności Queer UW, na stronie organizacji w serwisie facebook.com pojawiła się dzisiaj lista „Najczęściej powtarzane bzdury dotyczące Queer UW”.

Lista to efekt publikacji, które co jakiś czas pojawiają się w mediach, a które zawierają mnóstwo kłamstw i przekręconych informacji na temat organizacji. Dlatego też – by ułatwić pracę dziennikarzom i wyjaśnić czytelnikom wszystkie niejasności – Queer UW zdecydowało się na opublikowanie listy. Prezes organizacji wyraziła nadzieję, że w ten sposób uda się uciąć pewne „niepotrzebne plotki”.

– Naprawdę wszystko, co robimy, jest całkowicie jawne – przypomina Jej Perfekcyjność, Prezes Queer UW. – Z niczym się nie kryjemy, o wszystkim publicznie informujemy. Dlatego dziwi mnie czasem bezmyślność dziennikarzy powtarzających pewne sformułowania bezrefleksyjnie. Jeśli są jakieś pytania, a nawet dla pewności, że się dobrze wszystko zrozumiało, warto czasem zapytać nas czy na pewno jest tak, a nie inaczej.

Lista, jak podkreśla Queer UW, nie jest zamknięta. W związku z aktualną działalnością Queer UW, pojawiają się bowiem takie a nie inne informacje. Organizacja liczy się jednak z tym, że w miarę upływu czasu i pojawiania się nowych działań, „będą pojawiać się inne bzdury”.

1. Queer UW zrzesza osoby LGBTQ studiujące na UW.
Do Queer UW należeć może każdy student/doktorant i każda studentka/doktorantka Uniwersytetu Warszawskiego. Nie interesuje nas przy tym orientacja seksualna czy identyfikacja płciowa takiej osoby. Co więcej, zbieranie takich informacji byłoby niezgodne z ustawą o ochronie danych osobowych.
Jasne, Prezes Zarządu Queer UW to Jej Perfekcyjność, a więc wyoutowana osoba trans. Ale to wyjątkowa sytuacja, gdy ktoś z członków i członkiń Queer UW jest osobą quasipubliczną.

2. Queer UW działa na rzecz studentów i studentek LGBTQ na UW.
Zgodnie z Regulaminem Queer UW, celem istnienia tej uczelnianej organizacji studenckiej jest: działanie na rzecz rozwoju naukowego studentów i studentek, wspieranie i promowanie postawy tolerancji i otwartości wśród studentów i studentek, rozwijanie i kształtowanie życia naukowego wśród studentów i studentek, rozszerzanie i pogłębianie ogólnej wiedzy i umiejętności członków Queer UW, promocja członków i członkiń Queer UW.
Działania niezgodne z Regulaminem organizacji mogą skutkować jej rozwiązaniem przez władze UW.

3. Queer UW będzie promować homoseksualizm na UW.
Jedyną rzeczą, jaką promować chce Queer UW jest rzetelna nauka. Gwarantem odpowiedniego poziomu naukowego w działalności każdej uczelnianej organizacji studenckiej na UW jest posiadanie opiekuna naukowego – naszym jest dr hab. Jacek Kochanowski z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych UW. Nie jesteśmy agencją pr-ową ani inną firmą zajmującą się promowaniem czegokolwiek. Nie po to istniejemy, nie to nas interesuje.
Inną sprawą – do której się nie odnosimy – jest w ogóle zagadnienie „promowania homoseksualizmu”. Wydaje się nam, że to sformułowanie jest bezsensowne, ale w kontekście powyższej odpowiedzi, nie ma to znaczenia.

4. Queer UW chce „uwiarygodnić środowisko homoseksualistów” na UW.
Ponieważ sformułowanie to wydaje się być nic nie znaczącym zwrotem retorycznym, pozostaje nam odesłać do bzdury numer 3.

5. Queer UW chce napisać w Raporcie Studenckim, że osoby LGBTQ są dyskryminowane na UW.
Cieszymy się, że nasz udział w pracach nad Raportem Studenckim jest tak bacznie obserwowany… Niemniej, jako że sami dopiero poznajemy pewne informacje i wykonujemy badanie eksploracyjne (składające się m.in. z zakończonej już sondy internetowej, wywiadów pogłębionych ze studentami i studentkami UW i innych), nie stawiamy na jego początku żadnej tezy. Chcemy zobaczyć jak wygląda sytuacja osób LGBTQ na UW i odpowiednią informację umieścić w Raporcie Studenckim, który Zarząd Samorządu Studentów UW przedstawia na posiedzeniu Senatu UW. Najpewniej uda się nam także przygotować nieco większy i dokładniejszy raport z naszych badań, który pobrać będzie można na naszej stronie www (która nadal w przygotowaniu).

6. Queer UW powstało tylko dla lansu.
Uczelniana organizacja studencka Queer UW została oficjalnie zarejestrowana na początku stycznia 2011. Od tej pory udało się nam przygotować projekt części Raportu Studenckiego (jako jedni z trzech odpowiedzialnych na osiem osób wyznaczonych ogólnie!), przeprowadzić pierwsze badania dotyczące sytuacji osób LGBTQ studiujących na UW w skład których wchodziła m.in. sonda internetowa (blisko pół tysiąca odpowiedzi!), wywiady pogłębione i analiza wypowiedzi prasowych członków i członkiń społeczności akademickiej UW. Lada dzień ogłoszone zostanie call for papers dla naszej pierwszej konferencji naukowej, która odbędzie się w dniach 3-4 czerwca o roboczej nazwie „Strategie queer”. Lada dzień zaskoczymy Was także naszym nowym pomysłem – tygodniem wydarzeń związanych z promowaniem tolerancji, w finansowaniu którego uczestniczyć będzie m. st. Warszawa.
Jeśli ktoś uważa, że na tym polega lans, to tak, zajmujemy się lansem.


Informacja na stronie facebookowej Queer UW

/wirtualnemedia.pl/

Wypowiedz się! Skomentuj!