Warszawa, 19 listopada 2010 – „Zakazane miłości. Seksualność i inne tabu” to tytuł książki Marty Konarzewskiej i Piotra Pacewicza, w której zbierają rozmowy dotyczące życia i seksualności ludzi realizujących się w tej sferze w sposób niestereotypowy. Jedną z nich jest Jej Perfekcyjność.

Zapowiadana od pewnego czasu książka może być ciekawym wydarzeniem na rynku. Autorzy zajmują się bowiem ludzką seksualnością w jej barwnej różnorodności. Opowiadają – poprzez rozmowy, wywiady – tym, jak różni są ludzie, jak różnorodnie realizują siebie w różnych sferach. Nacisk położony na sferę seksualną wynika zapewne z jej szczególnego ztabuizowania w naszej kulturze.

We wstępie autorzy piszą: „Każdy ma takie same prawo do wolności, miłości i seksu, bez względu na to, jaki typ seksualność wyraża i z jakiego powodu. Dozgonnie wierny monogamiczny gej, zmieniająca co noc partnerki lesbijka, osoba zaangażowana w relacje BDSM, fantazyjnie ubrany trans, osoby hetero w domach poligamicznych, biseksualistka, która kocha raz dziewczynę, raz chłopca – to wszystko obywatele tego świata i tego kraju.”

Pierwsze recenzje książki zapowiadają, że będzie to bardzo dobra lektura. Prof. Wiktor Osiatyński napisał: „Jestem przekonany, że ta książka pomoże każdemu czytelnikowi zastanowić się nad tym, co by było, gdyby mu zabroniono być sobą.” Dr Jacek Kochanowski zaś stwierdził: „Konarzewska i Pacewicz opowiadają o tym, na jak wiele niezwykłych sposobów można realizować swoje człowieczeństwo. I o tym, jak niszczymy tę różnorodność ulegając mitowi jednoznaczności.
Kim są autorzy książki? Marta Konarzewska to polonistka, krytyczka literacka i teoretyczka queer. Pracuje nad doktoratem o polskiej literaturze feministycznej. Jest autorką głośnego tekstu „Jestem nauczycielką i jestem lesbijką” w „Gazecie Wyborczej”. Organizatorka manif, parad i wieców mniejszościowych. Wicenaczelna lesbijsko-feministycznego magazynu „Furia”. Żiżkofilka. Piotr Pacewicz jest doktorem psychologii, autorem książki o rewolucjach społecznych „Pomiędzy myślą a rzeczywistością”. W PRL uczestnik ruchu kontrkultury. W latach 80. redaktor podziemnego „Tygodnika Mazowsze”. Przy Okrągłym Stole sekretarz Bronisława Geremka. Współzałożyciel i wicenaczelny „Wyborczej”, publicysta, inicjator akcji społecznych m.in. „Rodzić po ludzku”. Autor programu i książki „Pociąg osobowy”. Maratończyk.

– W zasadzie to jestem ciekawa bardziej innych rozmów w książce niż tej mojej – wyznała Jej Perfekcyjność. – Bo co ja mówię, to wiem. A chcę też wiedzieć jaką prawdę o sobie wyznali Marcie i Piotrowi inni rozmówcy. Dlatego mam nadzieję szybko dorwać dziś książkę i zająć się lekturą.

Rozmowę z Jej Perfekcyjnością Piotr Pacewicz przeprowadził 6 lipca 2010. Rozmowę z autorami w programie „Pytanie na śniadanie” można zobaczyć tutaj. Książka ukazuje się dziś w „Serii Publicystycznej” Wydawnictwa Krytyki Politycznej. Można ją kupić m.in. w sklepie internetowym Krytyki Politycznej.


Okładka książki „Zakazane miłości”

/Gazeta.pl/

Wypowiedz się! Skomentuj!