Warszawa, 17 sierpnia 2010 – JP napisała list do osób wspierających ją w walce! Dzięki uprzejmości osób zarządzających stroną Odblokujcie Jej Perfekcyjność, mógł on trafić do wszystkich zainteresowanych losem profilu.

List ma charakter bardzo osobisty – trans tłumaczy w nim, dlaczego zależy jej na odblokowaniu i dlaczego nie chce podać jakiegokolwiek innego imienia i nazwiska, które najprawdopodobniej doprowadziłoby do natychmiastowego odblokowania profilu.

– Dla akceptacji społecznej (czy też facebookowej) nie zamierzam robić czegoś wbrew sobie – napisała. – Jako osoba trans, kilka lat temu przestałam używać imienia, jakie nadano mi w momencie urodzenia. Uważam je za opresyjne i dlatego od lat we wszystkich możliwych sytuacjach posługuję się imieniem, które nie wydaje mi się mieć takiego charakteru.

Trans przytacza także inne osoby, które na facebooku funkcjonują mimo podawania jawnie nieprawdziwych danych osobowych. Podkreśla, że sytuacja jej jest o tyle inna od przywołanych, że ona imieniem swoim posługuje się także w życiu realnym. Zaznaczyła, że jako osoba trans, dokonała zmiany imienia i – choć formalnie jest to bardzo trudne – będzie chciała także w przyszłości dokonać zmiany urzędowych danych.

– Nie przytaczałem już przykładów celebrytów, którzy zmienili imię nieformalnie – powiedziała. – Chodzi o dziesiątki pisarzy, artystów, muzyków, którzy poza swoimi stronami posiadają także profile na te dane zarejestrowane. Dokładnie tak samo jak ja.

Ponieważ JP nie posiada aktualnie konta w serwisie facebook.com, jej list przekazano za pośrednictwem strony Odblokujcie Jej Perfekcyjność. Akcję tę wsparło już około 770 osób.


List JP opublikowany na stronie Odblokujcie Jej Perfekcyjność

.

[more]

Cieszę się, że chociaż za pomocą strony Odblokujcie Jej Perfekcyjność dane jest mi w ten sposób się z Wami skontaktować. Przede wszystkim na początku chcę podziękować każdej i każdemu z Was z osobna za to, że wspieracie moją walkę o odblokowanie mojego konta na facebook.com! To dla mnie strasznie duże wsparcie a świadomość, że mogę liczyć aż na tyle osób, które chcą mi pomóc jest dla mnie nieocenioną pomocą! Dziękuję Wam za to!

Niektórzy zarzucają, że to, co zrobił facebook.com nie jest dyskryminacją osób trans a standardowym działaniem serwisu, który chce posiadać u siebie ludzi z „prawdziwymi imionami i nazwiskami”. Stąd też moje pytanie, czym jest „prawdziwe imię i nazwisko”? Czy jest to imię i nazwisko, którego używamy na co dzień czy też coś, co mamy wpisane kilkanaście/kilkadziesiąt lat temu bez udziału naszej woli?

Swoje konta (nie strony a konta!) ma ponad 70 osób nazwanych „Lady Gaga„, ponad 50 osób podpisanych „Jesus Christ”, kilku „God Jehowa” itd. Ich facebook nie blokuje. Są osoby, które – po zablokowaniu – mogą funkcjonować ze swoimi profilami (nie stronami a profilami!) mimo, że facebook doskonale wie, że podają dane nieprawdziwe. Przykładem jest oczywiście Blogerka Kataryna czy też Jon Swift. Także wśród osób, które Facebook wyróżnia umieszczając je na liście „Most Active in Help Discusion” („Najaktywniejszy Współtwórca Portalu”) znajdują się na 1. miejscu użytkownik „Serial Killer” (z odwróconymi literami R) a na miejscu 15. użytkownik „TROY Zemis” (także z odwróconym R w imieniu), którzy ewidentnie łamią regulacje facebooka a których nie są blokowani.

Jako osoba trans, kilka lat temu przestałam używać imienia, jakie nadano mi w momencie urodzenia. Uważam je za opresyjne i dlatego od lat we wszystkich możliwych sytuacjach posługuję się imieniem, które nie wydaje mi się mieć takiego charakteru. Na uczelni, w życiu prywatnym, w sytuacjach „zawodowych”… Wszędzie tam, gdzie to tylko możliwe, staram się być nazywaną Jej Perfekcyjnością. Wiem, że łatwiej byłoby moje nowe imię zaakceptować, gdybym nazywała się Anna Nowak albo Basia Kowalska. Ale się nie nazywam. Tak wyszło i nie zamierzam – dla akceptacji społecznej (czy też facebookowej) – robić czegoś wbrew sobie.

Dlatego tak ważne jest dla mnie Wasze wsparcie. Dlatego tak ważna jest dla mnie Wasza pomoc. Im więcej Was – jako osób wspierających walkę o moje odblokowanie – tym większa szansa, że facebook przejrzy na oczy i da możliwość osobom trans do identyfikacji zgodnej z ich genderem. Więcej o dzisiejszym żądaniu facebooka i mojej odpowiedzi poczytać możecie tutaj: http://jejperfekcyjnosc.blox.pl/2010/08/10-dni-blokady-facebook-chce-skanu-dokumentow.html

Raz jeszcze wielkie dzięki za Wasze wsparcie! A twórcom strony 'Odblokujcie Jej Perfekcyjność” dziękuję za możliwość skontaktowania się z Wami w ten sposób. Zachęcam, byście zaprosili choć 1 osobę do Waszego grona – to mogłyby drastycznie zwiększyć liczbę i siłę rażenia.

Pozdrawiam ciepło,
Jej Perfekcyjność

Oryginał listu znajduje się tutaj.

Wypowiedz się! Skomentuj!