Warszawa, 13 sierpnia 2010 – Administracja facebooka odpisała – tym razem szybko. Korespondencja między trans a informatykami serwisu zaczyna przypominać telenowelę…

Administracja napisała tym razem o tym, jakie zasady obowiązują przy posiadaniu konta w facebook.com. Zdaniem Jej Perfekcyjności, próbowano ją zbyć standardową formułką – stąd wynikać może też krótki czas oczekiwania na odpowiedź ze strony firmy.

– Trochę zaczyna być to męczące – żali się JP. – Miałem nadzieję, że ta wiadomość zakończy naszą korespondencję i nie będę musiał znów udowadniać, że nie jestem wielbłądem. Okazuje się, że chyba jednak byłem w błędzie.

W wiadomości, którą znów podpisano „Michal, User Operations, Facebook” opisano „standardy autentyczności” imion na facebook.com. Administracja zwraca uwagę, że każde prawdzie imię i nazwisko używane w serwisie musi spełniać następujące wymagania:
– Niedozwolone są nieprawdziwe imiona.
– Inicjały nie mogą zastępować pełnego imienia.
– Pseudonimy mogą być używane tylko jeśli są wariacją imienia – np. „Bob” zamiast „Robert”
– Używanie tytułów zawodowych i religijnych jest zabronione.
– Używanie znaków specjalnych jest zabronione.
– Udawanie kogoś lub czegoś jest niedozwolone.
Administracja poinformowała także, że jeśli Jej Perfekcyjność chciałaby nadal używać swojego profilu musi „wrócić do facebook.com ze swoim prawdziwym imieniem celem reaktywacji konta”. Dodatkowo przypomniano, że w serwisie istnieje możliwość dodania swojego innego mienia – panieńskiego nazwiska lub alternatywnego imienia, które wyświetlać się będzie obok prawdziwego imienia i nazwiska.

– Oczywiście, mogę udawać, że nazywam się Anna Kowalska albo Jan Nowak – twierdzi Jej Perfekcyjność. – Ale chyba nie o to chodzi. Nie wiem ile zgłoszeń otrzymał facebook.com, że zablokował moje konto, ale osoby zgromadzone wokół strony „Odblokujcie Jej Perfekcyjność” są na pewno liczniejsze i potwierdzają, że dokładnie tak mam na imię.

Zdaniem trans „prawdziwe imię i nazwisko” oznacza takie dane, którymi dana osoba posługuje się na co dzień.
Konto Jej Perfekcyjności zostało nagle zablokowane w piątek 6 sierpnia około godziny 15.00. Od tamtej pory trans nie ma dostępu do swojego profilu ani do swojej strony. W ciągu tygodnia od zablokowania już ponad 630 osób wsparło walkę trans o odblokowanie przyłączając się do strony facebook.com/OdblokujcieJP. O sprawie pisała także wczoraj innastrona.pl. JP podkreśla, że osoby trans powinny mieć prawo posługiwania się nowym imieniem – nie powinno się zmuszać ich do korzystania z imienia nadanego po urodzeniu, gdyż jest to dla nich krzywdzące.

/PAP/

Wypowiedz się! Skomentuj!