Warszawa, 5 lipca 2010 – Ponad 1 proc. głosów nieważnych – donosi portal tvn24.pl. Na swojej stronie internetowej publikuje wiadomość o przypadkach oddawania głosu na osoby, które nie były formalnie kandydat(k)ami. Materiał ilustruje zdjęcie karty wyborczej Jej Perfekcyjności.

Czyżby zagrożenie dla Bronisława Komorowskiego i Jarosława Kaczyńskiego? W II turze startowało tylko dwóch kandydatów, ale głosy dostało więcej osób. Oddano je między innymi na słynnego polskiego skoczka i nie mniej słynnego prawie polskiego piłkarza oraz zupełnie nie-polską dziedziczkę fortuny Hiltonów. 
W I turze (20 czerwca) wyborcy oddali w sumie 16923832 głosów, z czego 117662 głosy nieważne. Według danych PKW z 95 proc. obwodów w II turze zagłosowało nieco ponad 55 procent wyborców – oddano 16039997 głosów. Ponad 180 tys. z nich to głosy nieważne. To nieco powyżej procenta wszystkich głosów.

Wiemy na kogo zostały oddane przynajmniej trzy z nich. Pierwszy, na Adama Małysza, pochodzi z Warszawy. Drugi krąży po internecie i nie wiemy skąd pochodzi, ale wiemy, że wyborca „oddał” swój głos na Łukasza Podolskiego. Co najmniej jeden głos otrzymała też Paris Hilton.

Polacy, ale za młodzi

Głosy są oczywiście nieważne. Szans na prezydenturę nie ma Paris Hilton, która nie posiada polskiego paszportu. Trzeba jednak przyznać, że jej „wyborca” wykazał więcej staranności niż elektoraty Podolskiego i Małysza – i zgodnie z zasadami PKW wpisał drugie imię kandydatki na karcie do głosowania.

Także obaj sportowcy nie zgłosili się do wyborów i nie zostali zarejestrowani przez PKW. Szans na to i tak by nie mieli. Adam Małysz ma obywatelstwo polskie, ale nie ukończył 35 lat (ma ukończone 32). Łukasz, a w zasadzie Lukas Podolski, co prawda zgodnie z art. 34 Konstytucji RP jest także obywatelem Polski, gdyż nigdy nie zrzekł się posiadanego od urodzenia polskiego obywatelstwa, ale tak jak Małysz odpada z powodu wieku (25 lat).

Małysz rozpoczął właśnie przygotowania do nowego sezonu. Podolski jest gwiazdą na mundialu w RPA, gdzie zdobył już dwie bramki i awansował do półfinału. Jeżeli pokona Hiszpanię, swoją II turę będzie miał 11 lipca podczas wielkiego finału.

Oryginalną wiadomość przeczytać można tutaj.
Kartę wyborczą JP opublikowała po 20.00 na swoim fotoblogu.


Strona z artykułem z tvn24.pl

/TVN24.pl/

Wypowiedz się! Skomentuj!