Warszawa, 17 lipca 2010 – Dokładnie o 13.00 uczestnicy parady EuroPride zbiorą się na pl. Bankowym, by stamtąd ruszyć w radosnym pochodzie ulicami Warszawy. Wśród tysięcy osób trudno będzie nie zauważyć transparentu „whatever„.

Pochód przejdzie wzdłuż ulicy Marszałkowskiej, skręci w Aleje Jerozolimskie, przejdzie obok budynku Sejmu by zakończyć się na pl. Konstytucji. Cały przemarsz zajmie na pewno ponad 2 godziny. Organizatorzy wciąż nie wiedzą ile spodziewać się mają podczas pochodu gości. Dotychczasowe doświadczenia uczą, że EuroPride to wydarzenia bardzo duże.

– Ale nikt przy zdrowych zmysłach nie spodziewa się aż takich tłumów u nas – wyjaśnia Jej Perfekcyjność. – Z jednej strony za granicą podkreśla się autentyczność walki, jaką toczy się w Polsce o prawa gejów, lesbijek, osób bi, trans i queer, ale z drugiej, Polska nie jest krajem atrakcyjnym turystycznie a i promocji EuroPride zarzuca się dużo niedociągnięć.

Podczas tegorocznej parady pojawi się wielki transparent z napisem „whatever”. To inicjatywa, zapoczątkowana przez Jej Perfekcyjność, która ma na celu uczynienie środowiska osób LGBTQ bardziej wkluczającym. Uczestnicy inicjatywy podkreślają, że tzw. „wewnętrzna homofobia”, czyli wykluczanie niektórych osób homo, bi, trans i queer ze środowiska powoduje, że nie rozkwita w nim prawdziwa paleta różnorodności, dyskursów i barw, jakimi może się to środowisko poszczycić. Dodają także, że nie można walczyć o swoje prawa, gdy ogranicza się te same prawa innym ludziom. I stąd właśnie Inicjatywa Whatever.

– Chcemy po prostu pokazać, że można mówić „whatever” heteronormie – tłumaczy Jej Perfekcyjność. – A skoro można, to róbmy to, nie dajmy się jej ograniczać. Bo to własnie zinternalizowana heteronorma powoduje, że wykluczamy ludzi z naszego otoczenia, z naszego środowiska.

Do niesienia transparentu zgłosiło się kilkanaście osób, jednakże organizatorzy inicjatywy mają nadzieję, że pojawią się kolejne, które w trakcie marszu będą chciały wziąć udział w evencie.
Jej Perfekcyjność zachęciła do udziału w Paradzie „wszystkie osoby, którym nieobca jest idea wolności”.


Tak wygląda trasa marszu

/Rzeczpospolita/

Wypowiedz się! Skomentuj!