Warszawa, 20 czerwca 2010 – SocjoSzkoła, to nazwa projektu, w którym uczestniczy Jej Perfekcyjność. Jako doktoranta w Instytucie Socjologii UW będzie pomagać przy organizacji warsztatów socjologicznych dla najzdolniejszych licealistów z całej Polski.

Warsztaty ruszą już jutro i potrwają do środy. W tym czasie 15 młodych ludzi z całego kraju będzie przebywać na terenie Warszawy, gdzie czekają ich zajęcia, wykłady, spotkania i trudne zadania terenowe. Wszystko po to, by przekonali się, jak to jest być socjologiem.

– Nie mogę się ich doczekać – cieszy się JP. – Miałem okazję czytać prace, które napisali i muszę przyznać, że część z nich była naprawdę frapująca. To zawsze ciekawe doświadczenie: poznać na żywo kogoś, kogo zna się tylko „z pisma”.

Warsztaty odbędą się już po raz drugi. Tegoroczna edycja była szeroko promowana przez media kierowane do tej grupy wiekowej – przede wszystkim w sieci. W promocję włączyły się także Kuratoria Oświaty, które odpowiednie informacje przekazywały dyrektorom szkół ponadgimnazjalnych. Za kontakt z wszystkimi zainteresowanymi odpowiadała właśnie Jej Perfekcyjność. W tegorocznej edycji konkursu udział wzięło więcej osób niż w roku poprzednim. Organizatorzy wyrażają nadzieję, że trend ten będzie się utrzymywać.
Zadaniem uczestników było przygotowanie eseju (objętości ok. 1200-1800 słów) na temat „Między przeszłością a przyszłością. Miasto, miasteczko, wieś” i nadesłanie go w wyznaczonym terminie na adres organizatorów. Wszystkie prace spłynęły w wersji elektronicznej i zostały ocenione przez jury konkursowe, w skład którego weszła także Jej Perfekcyjność. Jurorzy przyznawali punkty 15 najlepszym pracom (od 15 do 1), pozostałe zaś otrzymywały 0. Rozbieżności, jak zdradziła trans, były spore.

– Na szczęście moi faworyci znaleźli się w zwycięskiej grupie! – cieszy się Jej Perfekcyjność. – Tym chętniej poznam ich na żywo już dzisiaj. Mam nadzieję, że trzy dni spędzone w Warszawie sprawią, że zapragną studiować socjologię po skończeniu szkoły ponadgimnazjalnej.

Instytut Socjologii UW dla zwycięzców zapewnia nocleg, wyżywienie oraz „letnie warsztaty o mieście z zastosowaniem szerokiego spektrum metod i narzędzi badawczych: wywiadów, rejestracji fotograficznej i filmowej, oraz elementów gry miejskiej i happeningu”. SocjoSzkoła miała odbyć się początkowo tydzień temu, jednakże względy organizacyjne uniemożliwiły to i przeniesiono ją na ten tydzień.


Plakat reklamujący konkurs

/KAI/

Wypowiedz się! Skomentuj!