Warszawa, 11 czerwca 2010 – Od kilku dni jest już dostępny nowy numer miesięcznika studentów UW „Trator Królewski”. Tematem przewodnim są homoseksualiści na Uniwersytecie, a tekstem otwierającym – „Gejów samorząd nie lubi” autorstwa Jej Perfekcyjności.

Opatrzony datą „wakacje 2010” numer jest – wyjątkowo – dystrybuowany za darmo. Znaleźć w nim można kilka artykułów poświęconych niedawnym wydarzeniom na Uniwersytecie Warszawskim związanym ze środowiskiem LGBTQ. Jednym z nich jest wywiad z Maciejem Maleszykiem, członkiem organizacji Krucjata – Młodzi w Życiu Publicznym, która chciała zorganizować na UW konferencję Paula Camerona.

– To ciekawa rozmowa, bo pokazuje schemat myślenia osób o homofobicznych poglądach – powiedziała Jej Perfekcyjność. – Najciekawsze jest to, że rozmówca odwołuje się w niej do dokumentu „Gay revolutionary”, który jest w Polsce w środowiskach nieheteroseksualnych… prawie nieznany. To zabawne, że przeciwnicy gejów i lesbijek walczą z czymś, co w zasadzie nie funkcjonuje w tym środowisku w Polsce.

Otwierający numer tekst „Gejów samorząd nie lubi” jest relacją Jej Perfekcyjności z tego, co działo się w sprawie środowisk LGBTQ w samorządności studenckiej. Czytelnicy „Traktora Królewskiego” mają dzięki temu okazję dowiedzieć się więcej na temat postulatów, jakie trans wystosowała do władz Samorządu Studentów UW w związku z dorocznym raportem o sprawach studenckich, jaki przedstawia się władzom uczelni. Kilkakrotnie już na JejPerfekcyjnosc.blox.pl pisaliśmy o tym, jak walczyła o umieszczenie części poświęconej LGBTQ w tym dokumencie. W tekście – poza krótką historią sporu JP z władzami samorządu – wymienione jest 8 postulatów, które zostały wówczas sformułowane. Trans stwierdziła, że ma nadzieję, że szersze dotarcie z problemem wpłynie na pewne zmiany. Dodała, że skoro „nie można załatwić pewnych rzeczy drogą formalną, to może uda się w ten sposób”.
W wakacyjnym „Traktorze Królewskim” opublikowano także „>(Gay) Trerminator< reż. (Paul) Cameron”, „Wirtualny świat gejów” i „Dlaczego nie pójdę na Europride?”. Homoseksualizm jest tematem przewodnim – prowokacyjnie na okładce redakcja pisze „zmieniamy orientację” i rzeczywiście – magazyn czyta się poziomo, „bokiem”. Zdjęcie okładkowe przedstawia zaś półnagiego mężczyznę na czarnym tle.

– „Traktor” postąpił odważnie i cenię ich za to – powiedziała trans. – Z poprzednim naczelnym magazynu miałem nawet okazję współpracować, dlatego nie odmówiłem, gdy poproszono mnie o przygotowanie krótkiego tekstu do tego numeru.

„Traktor Królewski” to czasopismo studentów Traktu Królewskiego, ukazujące się od grudnia 2005 roku na Uniwersytecie Warszawskim. Na swojej stronie internetowej autorzy piszą o sobie: „Zaczęliśmy więc tworzyć miesięcznik, który ma pokazywać świat Traktu Królewskiego. Piszemy o ludziach, miejscach i zdarzeniach z okolic wydziałów znajdujących się na Krakowskim Przedmieściu.” Od 2007 roku wydawcą magazynu zostaje Stowarzyszenie Kwitnących Umysłów.
Archiwalne numery „Traktora” znaleźć można na stronie http://traktor.dobrze.org.


Tak na stronie internetowej wygląda zapowiedź nowego numeru

/Gazeta.pl/

Wypowiedz się! Skomentuj!