Wrocław, 31 maja 2010 – Referat pod złowieszczo brzmiącym tytułem „Ciało swobodne, ciało kontrolowane. Ekspresja cielesności jako forma oporu wobec heteronormy – raport z badań w klubie gejowskim” wygłosi dziś we Wrocławiu Jej Perfekcyjność. Została zaproszona na organizowaną tutaj konferencję naukową.

Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Filozoficzne i kulturowe aspekty cielesności” ruszyła dziś rano na tutjeszej Akademii Wychowania Fizycznego. Trans wystąpi z referatem około 11.30 na drugiej sesji konferencyjnej.

– To dla mnie ogromny zaszczyt i radość, bowiem nigdy jeszcze nie prezentowałem sie naukowo w tym mieście – wyznała JP. – Nie miałem też okazji na żadnej Akademii Wychowania Fizycznego wygłaszać czegokolwiek. Mam nadzieję, że to zderzenie mojej perspektywy socjologicznej z tutejszą nauką okaże się ciekawe dla nas wszystkich.

Jej Perfekcyjność opowiedzieć zamierza o heteronormatywności oraz o tym, czy ma ona zastosowanie w klubie gejowskim. Swoje wystąpienie odnosić będzie do klubu Utopia. Trans miała już okazję wcześniej zajmować się nim naukowo – opowiadała o normatywności tego miejsca podczas konferencji „Praktyki cielesności” w Lublinie w 2008 roku. W 2009 roku czasopismo naukowe „uniGender” opublikowało jej pracę poświęconą temu zagadnieniu.
Konferencja „Filozoficzne i kulturowe aspekty cielesności” ma charakter naprawdę międzynarodowego wydarzenia – wezmą w niej udział naukowy m.in. z USA, Japonii, Czech i oczywiście z Polski. Jej Perfekcyjność reprezentować będzie na niej Uniwersytet Warszawski. Instytut Socjologii UW współfinansuje jej udział w wydarzeniu. Sama konferencja zorganizowana jest w ramach obchodów XV- lecia Wydziału Fizjoterapii Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu i potrwa od 31 maja do 1 czerwca.

– Dla mnie to już jedno z ostatnich tego typu wydarzeń w tym roku akademickim – powiedziała Jej Perfekcyjność. – Kolejna konferencja to Zjazd Socjologiczny, który zaplanowano na wrzesień 2010. Do tego czasu chcę się zająć nieco innymi sprawami.

W momencie zamykania tej wiadomości, nie wiadomo wciąż było kiedy dokładnie wróci do Warszawy trans. Pewne jest, że nastapi to nie później niż 1 czerwca, bowiem na środę Jej Perfekcyjność zaproszona jest do udziału w posiedzeniu Komisji Dydaktycznej Rady Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, na którym przyjmowany będzie projekt Wydziałowych zasad studiowania, nad którymi w specjalnie powołanym przez Dziekana zespole pracowała JP.

/Rzeczpospolita/

Wypowiedz się! Skomentuj!