Kraków, 27 maja 2010 – Odpowiedzi na pytanie „Czy grozi nam pedalska rewolucja?” szukać będzie Jej Perfekcyjność podczas jutrzejszego I Kongresu Młodej Socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Trans zaprezentuje w Krakowie „krótką historię walki o podmiotowość gejów i lesbijek”.

Wystąpienie Jej Perfekcyjności planowane jest w ramach jednej z równoległych sesji – około godziny 15.45-16.00 w bloku zatytułowanym „Płeć kulturowa i emancypacja”. Podobny w tematyce referat trans miała już okazję wygłosić w Krakowie.

– Podczas konferencji w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie w marcu tego roku mówiłem o czymś podobnym – przypomina sobie. – Tym razem jednak, poza historią, która jest najważniejsza, chcę znaleźć także odpowiedź na pytanie o przyszłość obecności gejów i lesbijek w naszym świecie.

Kongres, skierowany jest do studentów i studentek wszystkich kierunków i typów studiów, którzy zajmują się tematyką socjologiczną, lub pozostają jej bliscy. Jego założeniem jest nie tyle eksploracja konkretnego tematu badawczego, co integracja i wymiana doświadczeń młodego pokolenia badaczy i badaczek społecznych w Polsce. Celowo więc, nie sprecyzowano tytułu konferencji. Organizatorzy podkreślają, że chcą dowiedzieć się, nad czym pracują „koledzy i koleżanki w innych ośrodkach akademickich”, jakie są ich zainteresowania, jakie problemy zgłębiają w ramach swoich dociekań badawczych. Nie ukrywają także, że ich celem jest stworzenie cyklicznej imprezy naukowej, która na trwale wpisze się w kalendarze studentów i studentek socjologii. 
Wszystkie sesje są otwarte dla publiczności, a sam Kongres stanowić będzie część obchodów czterdziestolecia istnienia Instytutu Socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Udział JP w Kongresie jest dofinansowany ze środków Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.

– Cieszę się, że życie naukowe studentów i studentek kwitnie – powiedziała JP. – Cieszy mnie to tym bardziej, że mogę w tym ruchu jakoś uczestniczyć i, mam nadzieję, wspierać jego rozwój swoją skromną osobą. Poza tym liczę też po prostu na to, że usłyszę na Kongresie jakieś ciekawe rzeczy!

Trans poinformowała, że zamierza pojawić się w Krakowie w czwartek późnym wieczorem, zaś opuści miasto w sobotę około południa. Zamierza bowiem, wraz ze swoim znajomym Gr, bawić się w krakowskich klubach. Do stolicy powróci jednak tylko na sobotę i niedzielę, bowiem już w poniedziałek obecna musi być we Wrocławiu na konferencji naukowej organizowanej przez tamtejszą Akademię Wychowania Fizycznego.


Logo Kongresu

/KAI/

Wypowiedz się! Skomentuj!