Warszawa, 13 maja 2010 – „Długie dni, krótkie noce” to tytuł fotoreportażu, w którym przedstawiona ma zostać Jej Perfekcyjność. Projekt ma pomóc kandydatce do łódzkiej filmówki w dostaniu się na studia.

Temat pracy sformułowała sama szkoła, która zadała go wszystkim kandydatom. Chętni do studiowania w szkole na kierunku fotografia przedstawić muszą dotychczasowe portfolio oraz zrealizować trzy zadania fotograficzne. Jedno z nich to właśnie „Długie dni, krótkie noce”.

– Koleżanka mojej Miłości Życia zgłosiła się do mnie z taką prośbą – wyjaśnia Jej Perfekcyjność. – Trochę się zastanawiałem, ale generalnie… nie mogłem odmówić. To prawie jakbym odmówił jemu, prawda?

Zdjęcia się już rozpoczęły. Choć docelowo cały esej fotograficzny liczyć będzie od 5 do 8 zdjęć, to fotografka przygotuje ich zdecydowanie więcej. Ka, bo tak ma na imię, stwierdziła, że trans jest „niesamowitą i ciekawą osobą” i właśnie na to chciałaby położyć nacisk w swojej pracy. Fotografka postawiła sobie za cel ukazanie JP w różnych, codziennych i wyjątkowych sytuacjach. Mimo wielu ograniczeń czasowych, próbuje towarzyszyć jej w wybranych momentach i uwieczniać je na zdjęciach. Trans podkreśla, że rozbawiło ją „najbardziej to, gdy prawie pół godziny fotografowała siedzenie przy komputerze”. Ponieważ interpretacja zadania jest dowolna, JP nie wie do końca, czego się spodziewać w efekcie końcowym. Stwierdziła jednak, że po przejrzeniu kilkunastu dotychczasowych dzieł autorki, zdecydowała się zgodzić na udział w projekcie.

– Obecność Ka w ogóle mi nie przeszkadza – stwierdza Jej Perfekcyjność. – Inni potwierdzić mogą, że zachowuję się przy niej zupełnie naturalnie, więc mam nadzieję, że coś z tego wyjdzie fajnego.

Trans ma potem – na pamiątkę – otrzymać cyfrowe fotografie oraz odbitki kilku najlepszych, które wykorzystane będą do przedstawienia ich komisji rekrutacyjnej na studia. Jej Perfekcyjność stwierdziła, że ma nadzieję, że Ka dostanie się na wymarzone studia i że jej niewielki wkład okaże się w tej kwestii przydatny.

Poniżej prezentujemy dwa przykładowe zdjęcia fotografki.


Zdjęcie pt. „Jeden z dziesięciu”


Zdjęcie pt. „Zegarmistrz światła”

/Rzeczpospolita/

Wypowiedz się! Skomentuj!