Warszawa, 18 lutego 2010 – Spotkanie konsultacyjne nad pierwszą wersją strategii szkolnictwa wyższego z przedstawicielami studentów zaplanowano na jutro na 10 rano. Konsorcjum firm, które przygotowało dokument, zaprosiło na spotkanie także Jej Perfekcyjność.

Firma Ernst & Young oraz Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową na zlecenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, opracowało strategię rozwoju szkolnictwa wyższego w Polsce do 2020 roku. Pracami zespołu ekspertów kieruje dr hab. Krzysztof Rybiński ze Szkoły Głównej Handlowej (z ramienia E&Y) i dr Bohdan Wyżnikiewicz ze strony IBnGR. Jutrzejsze spotkanie w budynku Rondo 1 rozpocząć ma udział studentów w dyskusji nad projektem.

– Dokument jest naprawdę pokaźny – komentuje Jej Perfekcyjność. – Skoro jednak zaproszono mnie do udziału w spotkaniu, czuję się zobowiązany reprezentować tam studentów najlepiej jak potrafię. Na pewno więc wybiorę się na dyskusję.

Trans podkreśliła, że nie wie ile osób zostało zaproszonych na jutrzejszą debatę. Wiadomo jednak, że samą dyskusję poprzedzić ma prezentacja raportu. Można go już ściągnąć z sieci.
Wraz ze strategią przygotowano raport „Diagnoza stanu szkolnictwa wyższego w Polsce”. Jej Perfekcyjność zapowiedziała, że także z tym dokumentem zapozna się przed jutrzejszym spotkaniem. Nie chciała jednak jeszcze dzielić się swoimi przemyśleniami i refleksjami na temat zaproponowanej przez konsorcjum strategii.

– Debata, która się teraz toczy jest niezwykle istotna i zadecyduje o tym, czy Polska będzie miała szanse znaleźć się wśród konkurencyjnych naukowo państw na świecie – stwierdziła JP. – Póki co, jest, jak jest. Czyli kiepsko.

Konkurencyjny wobec przygotowanego na zlecenie rządu dokument przygotowali także specjaliści Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Raport o nazwie „Strategia rozwoju szkolnictwa wyższego 2010-2020” została zaprezentowana 2 grudnia 2009 na Uniwersytecie Warszawskim. Jej Perfekcyjność podkreśliła, że zapoznała się z „równie obszernym” dokumentem i zamierza odnosić się jutro do obu.


Pierwsza strona raportu

Chcesz zapoznać się z dokumentami? Przeczytaj je w Google Docs tutaj:

Strategia rozwoju szkolnictwa wyższego w Polsce do 2020 roku

Strategia rozwoju szkolnictwa wyższego w Polsce do 2020 roku – prezentacja

Diagnoza stanu szkolnictwa wyższego w Polsce

/Rzeczpospolita/

Wypowiedz się! Skomentuj!