Warszawa, 18 stycznia 2010 – To już jutro trans zaplanowała pikietę „Chcemy socjologii queer w IS”. Rano, przed posiedzeniem Komisji Dydaktycznej Instytutu Socjologii, zamierza wraz z innymi zainteresowanymi manifestować na rzecz nauczania tej subdyscypliny.

Transparent jest już gotów. Walka Jej Perfekcyjności o socjologię queer trwa już od jakiegoś czasu. Jeszcze jako początkująca działaczka samorządowa informowała dyrekcję Instytutu Socjolgii UW, że dobrze byłoby wprowadzić takie zajęcia do oferty. Od tamtej pory nic się nie zmieniło i dlatego JP postanowiła podjąć bardziej aktywne starania.

– Pikieta jest symboliczna, ale i wymowna – stwierdza. – Skoro chce nam się wstać na 8 rano i dotrzeć na tę godzinę na Karową 18, to znaczy, że nam naprawdę zależy. Nawet, jeśli nie będzie nas za wiele.

Jej Perfekcyjność podkreśla, że nie spodziewa się tłumów. Powiedziała, że liczy na to, że zjawi się „choć 5 osób”, które wraz z nią będą manifestować na rzecz wprowadzenia nauczania socjologii queer. Queer theory (czasem tłumaczona jako „społeczna teoria różnicy” lub”teoria odmienności”) to dziedzina badań społecznych powstała na początku lat 90. XX wieku w ramach kulturoznawstwa. Stanowi obecnie ważny nurt studiów genderowych. Teoretycy queer poddają krytycznej analizie kategorie tożsamościowe związane z ludzką seksualnością oraz dyskutują o heteronormatywnym charakterze kultury. Trans podkreśla, że tak ważny i dość świeży nurt badań powinien być obecny w IS UW ze względu na wiodącą rolę tego ośrodka naukowo-dydaktycznego w Polsce.

– Jako doktorant chciałbym mieć możliwość rozwoju także w tym kierunku – powiedziała. – Dlatego o zajęcia walczę nie tylko w imieniu studentów IS, ale także swoim własnym. Mam nadzieję, że nasz głos będzie usłyszany.

Jej Perfekcyjność zapowiedziała, że pikieta potrwa 15 minut – ważne jest dla jej uczestników, by wchodzący na posiedzenie Komisji członkowie zauważyli grupkę stojącą nieopodal z transparentem z wymalowanym napisem „Chcemy Socjologii Queer w IS”. Uczestnicy mają nadzieję, że w ten sposób wpłyną na Komisję i jej decyzje.


Transparent jest już gotów

/Fakt/

Wypowiedz się! Skomentuj!