Warszawa, 3 grudnia 2009 – Festiwal Tęczowych Rodzin ruszył w Warszawie wczoraj po raz drugi. Dzisiaj w jego obchody włączy się także Jej Perfekcyjność ze znajomymi.

Organizatorzy tłumaczą: „Świat jest różnorodny. Różnorodne są też rodziny. Każda z nich jest inna, wyjątkowa. Nie wszystkie rodziny składają się jednak z mamy, taty i dziecka. Są rodziny złożone z samej mamy i dziecka, samego taty i dziecka, dwóch mam i dzieci, dwóch tatusiów i dziecka, dwóch mężczyzn czy dwóch kobiet….” I dlatego stwierdzili, że tęczowe a więc nieskładające się z mamy i taty, rodziny muszą mieć swój czas.

– To ciekawa inicjatywa, która podkreśla nie tylko różnorodność składu płciowego rodziny ale także możliwą mniejszą jej liczebność – powiedziała trans. – Zastanawiam się zatem kiedy doczekamy momentu, że także większa rodzina uznana będzie za pełnoprawną.

Jej Perfekcyjność w lipcu 2008 roku w tekście „Związki partnerskie? Zdecydowanie przeciw!” opublikowanym w serwisie GayLife.pl (tutaj) wyraziła publicznie poparcie dla związków wieloosobowych. Tekst wywołał wówczas burzę w środowisku LGBTQ, które uznało, że trans działa na jego niekorzyść, stawiając wymagania i wysuwając pomysły, które mało kto może zaakceptować.
Celem II Festiwalu Tęczowych Rodzin jest pokazanie różnorodności rodzin jakie tworzą ludzie we współczesnym świecie. Tzw. rodzina nuklearna, złożona z męża, żony i dzieci jest tylko fragmentem całej gamy rodzin. Podczas Festiwalu Tęczowych Rodzin przedstawione zostaną rodziny inne niż tzw. tradycyjne. Mimo, że istniały od zawsze, żyły wśród nas, rodziny nietradycyjne musiały często ukrywać swoje istnienie, były stygmatyzowane i dyskryminowane. Festiwal będzie okazją by poznać te rodziny – podczas paneli, warsztatów, pokazów filmowych oraz czytanie bajek z okazji mikołajek.

– Choć sam rodziny nie tworzę i raczej nigdy tego nie zrobię, to ze względu na umiłowanie wolności, z chęcią wezmę udział w wydarzeniu – zapowiedziała. – Tym bardziej, że zapowiedziano kilka ciekawych wydarzeń.

Dziś trans weźmie udział w pokazie filmów „Families of Colours of Rainbow” oraz „Queer Spawn”, „Homobabyboom”. Wszystko mieć będzie miejsce w Delikatesach.TR o godzinie 19:00. Dyskusję po pokazach poprowadzi Marta Abramowicz.
JP zamierza także zjawić się w sobotę na debacie o związkach partnerskich w Polsce. W dyskusji udział wezmą goście z Grupy Inicjatywnej ds. związków partnerskich. Ostatnim interesującym ją wydarzeniem jest niedzielny pokaz filmu „Transparent”, który zaplanowano na 17:30 w „Krytyce Politycznej”.

/KAI/

Wypowiedz się! Skomentuj!