Warszawa, 7 października 2009 – Prawa człowieka w odniesieniu do osób wykluczonych będą głównym tematem projektu „Berlin – Yogyakarta”. Udział Jej Perfekcyjności w wydarzeniu podyktowany jest jej zainteresowaniem w tej tematyce.

Celem projektu „Berlin – Yogyakarta” jest przypomnienie historii prześladowań gejów, lesbijek, osób biseksualnych i transgenderowych przez nazistów podczas ich panowania w Europie oraz podkreślenie, że prawa człowieka są niezbywalną własnością wszystkich ludzi, również osób nieheteroseksualnych. Tematyką tzw. Zasad Yogyakarty Jej Perfekcyjność interesowała się od dawna. W sprzedaży właśnie ukazała się praca zbiorowa „Orientacja seksualna i tożsamość płciowa. Aspekty prawne i społeczne”, w której można znaleźć tekst JP dotyczący badania osób trans.

– Nie od dziś uważam, że o prawa człowieka przyjdzie nam walczyć – stwierdza Jej Perfekcyjność. – Zdaję sobie sprawę z ich przygodności i partykularności oraz z tego, że są one emanacją pewnej specyficznej filozofii tzw. Zachodu, jednakże wiem też, że na ich podstawie osoby nieheteroseksualne mogą walczyć o uznanie i upodmiotowienie.

Zaplanowane na dziś otwarcie wystawy w budynku Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie zapoczątkowuje całą serię wydarzeń. Na tytuł wystawy składają się nazwy dwóch miast z dwóch kontynentów, podkreślając globalną skalę zarówno zjawiska wykluczania jak i obowiązywania praw człowieka. Z nazwą Yogyakarty łączy się aktualna część wystawy, Berlinowi przypisany jest jej aspekt historyczny. Szkicuje on początki i osiągnięcia ruchu na rzecz emancypacji osób nieheteroseksualnych oraz przedstawia historię ich prześladowań przez nazistów.
Trans weźmie udział także w projekcjach filmowych, które zaplanowano na niedzielę. W Kinoab w Zamku Ujazdowskim pokazane zostaną „Einstein seksu” z 1999 roku oraz „Paragraf 175” z 2000 roku. Pierwszy z filmów to historia życia Magnusa Hirschfelda, lekarza, seksuologa i światowego pioniera ruchu na rzecz równouprawnienia osób nieheteroseksualnych, drugi zaś to dokument, w którym zebrano rozmowy z homoseksualnymi ofiarami nazistowskiego terroru, w większości byłymi więźniami obozów koncentracyjnych.

– Cały projekt jest dla mnie o tyle ciekawy, że dotyka także tematu II wojny światowej – tłumaczy JP. – Przed końcem roku powinna ukazać się książka z moimi dwiema pracami na ten temat a poza tym w listopdzie wybieram się do Oświęcimia na kilkudniowe polsko-niemieckie seminarium „Auschwitz und der Holocaust aus der Perspektive der Frauen”.

Trans podkreśliła, że wstęp na większość wydarzeń jest bezpłatny i dlatego „warto skorzystać z tej możliwości”. Tym bardziej, że – jak podkreślają organizatorzy – filmy pokazywane w ramach projektu „Berlin – Yogyakarta” często nie były wcześniej pokazywane w Polsce.

Trailer filmu „Paragraf 175”

Okładka książki „Orientacja seksualna i tożsamość płciowa. Aspekty prawne i społeczne”

/PAP/

Wypowiedz się! Skomentuj!