Warszawa, 3 sierpnia 2009 – Jedyną osobą naprawdę kompetentną w tym zakresie [queer studies] w Polsce jest Jej Perfekcyjność” twierdzi dr Jacek Kochanowski na swoim profilu w serwisie Facebook.com. Chwilę potem dodaje „Niech żyje Jej Perfekcyjność!” O co chodzi?

Nie jest tajemnicą, że dr Kochanowski jest znajomym Jej Perfekcyjności. Świadczy o tym nie tylko powiązanie w profilach w serwisie Facebook.com, ale także fakt pewnej zażyłości, którą okazują sobie przy okazji spotkań podczas wydarzeń publicznych. Niemniej, jak stwierdziła JP – tym razem „naprawdę bardzo zaskoczył” nawet ją. Oświadczenie, które sformułował brzmi bardzo prowokacyjnie i już wywołało pierwsze komentarze oburzonych znajomych naukowca.

„Im dłużej zajmuję się queer studies, tym bardziej dociera do mnie, że jedyną osobą naprawdę kompetentną w tym zakresie w Polsce jest Jej Perfekcyjność, która nie tylko wie, na czym polega skuteczny antynormatywny opór, ale która uczyniła z niego swoje życie. Obawiam się, że przy Niej wychodzę na konformistycznego tchórza.” – napisał dr Jacek Kochanowski na tzw. ścianie w serwisie Facebook.com.

Chwilę później socjolog dodał kolejne zdanie: „Niech żyje Jej Perfekcyjność!„. Jak sprawę komentuje sama zainteresowana?
Stwierdza, że jest „totalnie w szoku” i nie wie „zupełnie czym spowodowany był ten nagły akt sympatii”. Pytana o to, czy zgadza się z oceną naukowca, wpada w pewne zmieszanie.

– To miłe, że ktokolwiek tak uważa – komentuje trans. – Przyznam też nieskromnie, że nie pierwszy raz spotykam się ze zdaniem, że udaje mi się jakieś elementy myślenia queer czy też myślenia postmodernistycznego wprowadzać w życie. Nie wiem czy tak jest. Staram się po prostu być sobą, jakoś przeżyć to życie, które dane nam jest na ziemi. To niełatwe, bo brak nam stałych wskazówek. Próbuję jakoś sobie radzić, bez względu na to, jak inni to oceniają. To moje życie.

Czym jest queer? Często tłumaczone jako „społeczna teoria różnicy” lub „teoria odmienności” to dziedzina badań w naukach społecznych, która narodziła się na przełomie lat 80. i 90. XX wieku. Jest dziś ważnym nurtem badań w studiach gejowskich, lesbijskich i feministycznych. Teoretycy queer poddają krytycznej analizie kategorie tożsamościowe związane z ludzką seksualnością oraz dyskutują o heteronormatywnym charakterze kultury.
Teorią queer i gender studies w swoich pracach zajmowała się także sama Jej Perfekcyjność. Jako socjolog przygotowała badania na ten temat dotyczące m.in. klubu Utopia i tożsamości gejowskiej, osób trans w Warszawie oraz praw człowieka w odniesieniu do osób trans.

– Wiem, że mam sporą grupę antyfanów i osób, które mnie nie lubią, nawet jeśli mnie nie znają – komentuje Jej Perfekcyjność. – Nie będę zastanawiać się nad tym z czego to wynika, choć mam swoje przemyślenia. Zależałoby mi na tym, żeby z tego całego chaosu i zamieszania, jakie czasem wokół mnie się pojawia, choć jedna lub dwie osoby wyniosły coś dla siebie, jakąś refleksję na temat heteronormatywności i ograniczeń socjalizacyjnych świata w jakim żyjemy.

Jej Perfekcyjność podziękowała dr Kochanowskiemu za miłe słowa i stwierdziła, że nie pozostaje jej nic innego jak „starać się dalej być jakoś sobą, przy czym nikt się sobą nie rodzi przecież”. Trans pozdrowiła także z Pomorza Zachodniego, gdzie aktualnie przebywa na wakacjach, wszystkich, którzy ciepło o niej myślą.

Jacek Kochanowski to polski socjolog i filozof, publicysta. Zajmuje się socjologią queer i gender, socjologią i filozofią kultury, socjologią wiedzy, jest komentatorem prac Michela Foucaulta, włącza do teorii społecznej wątki dekonstrukcjonizmu. Adiunkt naukowy na Uniwersytecie Warszawskim (Centrum Badań Polityki Naukowej i Szkolnictwa Wyższego) oraz wykładowca Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 2004–2006 (…) wykładał w tym czasie socjologię queer w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz na Gender Studies UJ. W latach 2006–2008 wykładowca (…) Wyższej Szkoły Komunikowania, Politologii i Stosunków Międzynarodowych w Warszawie. Od 2008 roku prorektor Wschód-Zachód Szkoły Wyższej im. Henryka Jóźwiaka w Łodzi. oraz kierownik Ośrodka Gender/Queer Studies w tej uczelni.” – czytamy w Wikipedii.

/wirtualnemedia.pl/

Wypowiedz się! Skomentuj!