Warszawa, 15 maja 2009 – Niedziela to Dzień Milczenia – tego dnia osoby ze środowiska LGBTQ i im przychylne chcą pokazać milczenie, do którego zmusza się je każdego dnia. O 12:00 pod Pominikiem Kopernika w Warszawie rozpocznie się stołeczna edycja dnia.

17 maja nie jest datą przypadkową, tego dnia w 1990 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oficjalnie uznała, że homoseksualizm nie jest schorzeniem psychicznym i od 2005 roku 17 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Homofobią. Amnesty International alarmuje, że na całym świecie przypadki dyskryminacji, gróźb, znęcania się, stosowania tortur, a nawet zabójstw na osobach ze względu na ich orientację seksualną są bardzo częste. W Iraku tylko do kwietnia tego roku stwierdzono zabójstwa co najmniej 25 mężczyzn przez radykalne organizacje religijne z powodu tego, że byli oni homoseksualistami lub byli za takich postrzegani. W wielu innych krajach świata ujawnienie swojej orientacji seksualnej przez osoby LGBT naraża je na niebezpieczeństwo.

– Pomysł na akcję jest świetny – komentuje Jej Perfekcyjność. – Dlatego z chęcią uczestniczę i włączam się w obchody Dnia. Staram się nie tylko milczeć, ale milczeć wytrwale.

Poza happeningiem, który w południe będzie miał miejsce pod pomnikiem Kopernika, Jej Perfekcyjność tradycyjnie już zamierza milczeć cały dzień. Odkąd w Polsce obchodzony jest Dzień, właśnie w ten sposób trans włącza się w jego świętowanie. Na stronie DzienMilczenia.blox.pl pisano o tym już 19 kwietnia 2007 w informacji Warszawa też milczała.
W akcję poza organizacjami gejowsko-lesbijskimi, włącza się także Amnesty International. W specjalnej informacji zapowiadającej obchody, informuje, że „ponad połowa (51 proc.) osób homoseksualnych i biseksualnych doświadczyła przemocy psychicznej z powodu swojej orientacji seksualnej, a 17,6 proc. przemocy fizycznej”.

– Mnie także spotykają szykany wynikające z tego, że jestem osobą trans – powiedziała Jej Perfekcyjność. – Tym bardziej, że jestem dość eksponowaną osobą pełniącą funkcje publiczne. Można powiedzieć, że będę walczyć trochę w swojej sprawie.

Dzień Milczenia jest dniem, w którym wszyscy, którzy wspierają tworzenie bezpieczne środowisko dla osób LGBT składają śluby milczenia, by uznać i zaprotestować przeciwko prześladowaniom, uprzedzeniom i dyskryminacji, które w efekcie skazują osoby LGBT na milczenie. Zamiast o tym mówić, uczestnicy akcji będą rozdawać karteczki z nadrukiem o następującej treści:
„Proszę zrozum moje powody do nie odzywania się dzisiaj. Biorę udział w Dniu Milczenia, międzynarodowym ruchu młodzieżowym, który jest protestem przeciw milczeniu, w którym lesbijki, geje, biseksualiści, osoby transseksualnych i im przychylni są zmuszeni pozostawać. Moje celowe milczenie jest echem ich milczenia, które jest spowodowane prześladowaniem, uprzedzeniami i dyskryminacją. Wierzę, że przerwanie tego milczenia jest pierwszym krokiem w kierunku walki z tymi niesprawiedliwościami. Pomyśl o głosach, których dzisiaj nie słyszysz. Co Ty zamierzasz zrobić, by przerwać to milczenie?”

/Rzeczpospolita/

Wypowiedz się! Skomentuj!