Warszawa, 25 marca 2009 – Zapowiada się tydzień obfitujący w doznania kinowe. Jutro Jej Perfekcyjność wybiera się na przedpremierowy pokaz „Człowieka na linie”, zaś w sobotę weźmie udział w „Queerowym maratonie filmowym”.

„Człowiek na linie” swoją polską premierę mieć będzie 27 marca. Dzień wcześniej, na zamkniętym pokazie filmowym Jej Perfekcyjność obejrzy go w towarzystwie swojej bliskiej koleżanki Po. Jak podkreśliła, cieszy się, że będzie mogła spędzić z nią teraz trochę czasu – Po wróciła niedawno ze szpitala, gdzie przeszła niewielką operację. „Człowiek na linie – Man on Wire”, czyli artystyczne przestępstwo stulecia, to historia niesamowitego wyczynu jakiego dokonał 7 sierpnia 1974 roku Philippe Petit. Marzeniem tego francuskiego linoskoczka było przejście po linie rozciągniętej między zbudowanymi wówczas niedawno bliźniaczymi wieżami World Trade Center. Film Marsha odsłania kulisy przygotowań do tego wyczynu, niezwykłych związków międzyludzkich, przyjaźni oraz zbiegów okoliczności, które doprowadziły do spełnienia tego szaleńczego marzenia. Spaceru pomiędzy wieżami, których już nie ma.

– Zapowiada się naprawdę ciekawie – powiedziała Jej Perfekcyjność. – Specjalnie zmieniłem plany czwartkowe, by móc o 19 zjawić się w Cinema City w Galerii Mokotów. Będę traktować to już trochę jak zapowiedź weekendu.

Dużo trudniejsze w odbiorze będą za to filmy pokazywane podczas „Queerowego maratonu filmowego”, który w sobotę organizuje U-F-A. Pierwszy z zapowiadanych filmów to ceniony przedstawiciel kina undergroundowego, wyświetlany na wielu światowych festiwalach „Raspberry Reich”. Twórcy żartują sobie w nim z ideologicznego fanatyzmu czy buntu „pokolenia”. Tytułowy Raspberry Reich to amatorska grupa terrorystyczna, zafascynowana działaniami znanej w latach 70. Frakcji Czerwonej Armii (RAF). Organizacja ma podobne cele, ale stosuje zupełnie inne metody. Gudrun, przywódczyni grupy, doszukuje się całego zła w heteroseksualizmie, dlatego postanawia wszcząć rewolucję homoseksualną.

– Wydaje mi się, że widziałem już kiedyś ten film – wspomina trans. – Ale nie jestem pewien. Przekonam się już niedługo. Mam nadzieję, że dopisze mi licznie towarzystwo znajomych i że wspólnie będziemy się podczas pokazu dobrze bawić.

Drugi z pokazywanych filmów to „Gra pozorów”. Fabuła dzieje się w Irlandii Północnej, gdzie trwają walki pomiędzy Brytyjczykami i bojownikami I.R.A. Podczas jednej z akcji Irlandczycy porywają czarnoskórego brytyjskiego żołnierza Jody’ego. Liczą, że uda im się go wymienić na więzionego przez Anglików ich kolegę i towarzysza broni. Z jeńcem zaprzyjaźnia się Fergus – jeden z członków I.R.A. Kiedy jednak negocjacje z Brytyjczykami kończą się fiaskiem ich przyjaźń nie jest w stanie zapobiec nieuniknionemu.


Oficjalny plakat filmu „Człowiek na linie”


Zapowiedź maratonu filmowego

Trailer filmu „Człowiek na linie”

Fragment filmu „Raspberry Reich”

Trailer filmu „Gra pozorów”

/Gazeta.pl/

Wypowiedz się! Skomentuj!