Lublin, 16 września – Ogłoszono program II Ogólnopolskiej Konferencji „Męskość jako kategoria kulturowa” pod hasłem „Praktyki męskości”. W dniach 15-16 października w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w rozważaniach na ten temat weźmie udział także Jej Perfekcyjność.

Organizowana po raz drugi konferencja na odpowiedzieć na pytanie jakie wzorce i praktyki męskości możemy wyodrębnić we współczesnej kulturze. Według niektórych nurtów feminizmu kultura zdominowana została przez opis rzeczywistości z perspektywy „człowieka-mężczyzny”. Podstawowym mankamentem tego opisu jest brak namysłu nad problemem tożsamości „mężczyzny” opisującego świat. Jaki wpływ ma płeć opisującego na tworzenie kultury i działanie w świecie? Jakim normom społecznym podlega i w jakich praktykach uczestniczy by utrzymać swój status?

– Po raz pierwszy wezmę udział w konferencji naukowej jako jeden z planowych prelegentów – stwierdza Jej Perfekcyjność. – Dotychczas moje wystąpienia miały charakter albo poboczny albo po prostu spontanicznego zabrania głosu w dyskusji.

Swoją prezentację pod tytułem „Utopijny teatr w trzech aktach. Sytuacja dyskoteki gejowskiej w perspektywie goffmanowskiej teorii dramatycznej na przykładzie warszawskiego klubu Utopia – raport z badania” Jej Perfekcyjność przedstawi drugiego dnia konferencji, w sesji panelowej zatytułowanej „Alternatywne praktyki męskości”. Występować będzie jako jeden z kilku reprezentantów Uniwersytetu Warszawskiego.

– Mój raport jest próbą opowiedzenia o uważanych powszechnie za niemęskie praktykach męskości – wyjaśnia Jej Perfekcyjność. – Choć powiem szczerze, że nie jestem wcale zwolennikiem nazywania owych praktyk „męskimi”, jak uczynili w tytule twórcy konferencji.

Efektem konferencji ma być publikacja książkowa, zawierająca wystąpienia prelegentów oraz – co jest dość nowatorskim rozwiązaniem na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej – publikacja elektroniczna. Dodatkowo, portal Wiedza i Edukacja nagrywać będzie konferencję (w formie audio lub/i video) i materiały z niej zostaną umieszczone na stronie internetowej niemal natychmiast po zakończeniu konferencji. W konferencji wezmą udział m.in. prof. Andrzej Radomski, dr Krzysztof Arcimowicz, dr Agnieszka Śniegucka i dr Grzegorz Moroz.
Weekend poprzedzający konferencję w Lublinie, Jej Perfekcyjność spędzi na finałowym spotkaniu seminarium naukowego „Kultura pamięci w Polsce i w Niemczech w XX wieku” w Berlinie.

/PAP/

Wypowiedz się! Skomentuj!