Warszawa, 9 sierpnia – Zajęcia i warsztaty dotyczące kultury pamięci w Polsce i w Niemczech zaczynają się jutro w Muzeum Powstania Warszawskiego. W tygodniowym wydarzeniu bierze udział także Jej Perfekcyjność.

Zajęcia stanowią centralny punkt projektu organizowanego przez Instytut Stefana Starzyńskiego (oddział Muzeum Powstania Warszawskiego) oraz Jugend bewegt Europa. W ramach zajęć, dziesięcioosobowe grupy z Polski i Niemiec mają wspólnie pracować nad zjawiskiem kultury pamięci w XX wieku w obu krajach. Pierwsza część zajęć, oddzielnie dla Polaków i Niemców, odbyła się w maju.

– To dla mnie coś zupełnie nowego – wyznaje Jej Perfekcyjność. – Dotychczas bowiem nie zajmowałem się specjalnie tą tematyką. Uczestniczyłem co prawda w zajęciach dotyczących tożsamości narodowej, a ta niewątpliwie wiąże się z kulturą pamięci, ale właśnie owa świeżość tematu skusiła mnie do zgłoszenia się do udziału w projekcie.

Jej Perfekcyjność pozytywnie przeszła proces rekrutacji i w majowych zajeciach w Warszawie wybrała sobie Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, jako miejsce kultury pamięci, któremu chce się przyjrzeć. W trakcie zajęć jednak zmieniła zaintersowanie i aktualnie zajmuje się Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie.

W ramach rozpoczynających się w niedzielę zajęć, młodzi ludzie będą analizować kilka case studies (m.in. Dom Spotkań z Historią, Projekt Muzeum Historii Żydów Polskich, Projekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Historyczne m. st. Warszawy) oraz wypracują wspólny framework do analizy zjawisk związanych z kulturą pamieci. W programie przewidziano także warsztaty architektoniczne, spotkania z artystami i historykami sztuki oraz wycieczkę do Krzyżowej.

– To dla mnie pewne wyzwanie – powiedziała Jej Perfekcyjność. – Choć perspektywa socjologiczna jest jedną z ważniejszych, jakie stosujemy, to jednak cały projekt ma charakter interdyscyplinarny i wymaga umiejętności wyjścia poza swoją dziedzinę. To dość ekscytujące.

Zakończenie warsztatów przewidziano na październik. Podczas trzydniowych zajęć w Berlinie, uczestnicy przygotują wspólnie publikację dotyczącą badanych przez siebie miejsc, która potem – ze środków organizatorów – zostanie wydana w dwu językach.
Patronat nad projektem objęli Pełnomocnik Premiera ds. Dialogu Międzynarodowego Władysław Bartoszewski oraz były prezydent RFN Richard von Weizsäcker. Projekt jest finansowany przez Fundację Wspólpracy Polsko-Niemieckiej.


Podczas pierwszej części zajęć w maju, uczestnikom zapewniono m.in. zajęcia architektoniczne w terenie. Na zdjęciu Jej Perfekcyjność (tyłem) z uczestnikami i architektkami. [fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego]

/Życie Warszawy/

Wypowiedz się! Skomentuj!