Pozycja Polski na tle całej Europy w zasadzie nie zmieniła się w porównaniu z rokiem 2017. Coraz wyżej jednak poprzeczkę stawia najbardziej otwarte na osoby LGBT państwo – Malta, której wynik podskoczył o 3 punkty procentowe do 91%.

Tęczowa Mapa Europy publikowana jest dorocznie przez ILGA Europe. To systematycznie opracowywane z udziałem działaczek i działaczy z całej Europy zestawienie państw Europy pod względem otwartości na osoby LGBT i poszanowanie ich praw. To najbardziej kompleksowe opracowanie tego typu w Europie.

Mierzy równouprawnienie w sześciu obszarach – równość i zakaz dyskryminacji, rodzina, wolność zgromadzeń, zrzeszania i ekspresji, przestępstwa z nienawiści, uzgadnianie płci i integralność cielesna oraz prawo do azylu. W jednej z kategorii Polsce przyznano zero punktów…

Chodzi o przestępstwa z nienawiści rozumiane jako akty agresji w stosunku do osób LGBT, których przyczyną jest homo-, bi- i transfobia. Wśród krajów UE obserwujemy wyraźną tendencję podwyższania standardów ochrony prawnej osób LGBT, tymczasem w polskim prawodawstwie nadal brakuje rozwiązań chroniących osoby LGBT przed przestępstwami z nienawiści motywowanymi homo-, bi- i transfobią.

Liczba punktów procentowych w Polsce nie zmieniła się rok do roku. Za to państwo będące na szczycie listy – Malta – podniosła swój wynik z 88% do 91%. To najbardziej otwarte na osoby LGBT państwo w Europie.

Mapa jest podsumowaniem bardzo skomplikowanego procesu ewaluacyjnego. Poniższa tabela przedstawia dokładnie proces dochodzenia do wyniku końcowego. Widać wyraźnie, w jakich dziedzinach Polska odstaje od Europy i skąd bierze się niski wynik naszego kraju.

Spośród krajów Unii Europejskiej niżej od nas znajduje się tylko Łotwa. Jej wynik końcowy jest niższy od polskiego o 2 punkty procentowe.

Spośród wszystkich badanych krajów, niżej niż Polska znalazły się tylko BJR Macedonii, Białoruś, Mołdawia, San Marino, Rosja, Monako, Turcja, Armenia i Azerbejdżan. Najniżej uplasowany kraj uzyskał zaledwie 5% (o 13 punktów procentowych mniej niż Polska) a najwyżej uplasowany – 91% (o 73 punkty procentowe więcej niż Polska).

Polsce bliżej do Białorusi niż do Europy Zachodniej…

17 maja na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Homofobią i Transfobią (IDAHOT).

Wypowiedz się! Skomentuj!
Podziel się z innymi:Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email