Każda śmierć jest tragedią dla kogoś ale strata tych postaci poruszyła nas wyjątkowo. Oto znane osoby LGBTQ, które odeszły z tego świata w 2017 roku.

Co roku odchodzą z tego świata osoby LGBTQ, które walczą o nasze prawa, zmieniają nasz świat i sprawiają, że prawa osób nieheteronormatywnych są coraz szerzej respektowane. Oto lista wybranych 12 osób, które odeszły od nas w 2017 roku.

Gilbert Baker

Twórca tęczowej flagi, Gilbert Baker, stał się symbolem współczesnego ruchu LGBTQ. Gilbert zmarł 31 marca z przyczyn naturalnych w wieku 65 lat w swoim domu w Hamilton Heights. Jego tęczowa flaga została użyta po raz pierwszy w 1978 roku podczas San Francisco Pride.

Jedyny polski wywiad z Gilbertem Bakerem przeczytać możecie tutaj.

Lil Peep

Raper Lil Peep (prawdziwe imię: Gustav Åhr) wyoutował się jako biseksualny w sierpniu tego roku. 21-letni muzyk rozpoczynał dopiero swoją karierę ale zainteresowanie jego muzyką rosło bardzo szybko. 15 listopada przewieziono go do szpitala w stanie Alabama po rzekomym przedawkowaniu. Jego śmierć ogłoszono niedługo potem. Późniejsze testy wykazały, że przedawkował Fentanyl  oraz lek przeciwlękowy Alprazolan.

Jim Nabors

Jim Nabors to aktor, znany przede wszystkim ze swojej roli jako Gomer Pyle w serii „The Andy Griffith Show”. W wieku 87 lat zmarł 30 listopada tego roku. Na łożu śmierci w Honolulu towarzyszył mu jego mąż Stan Cadwallader.

Gordon Kaye

Ukochany brytyjski aktor Gordon Kaye znany przede wszystkim ze swojej roli w sitcomie na temat II wojny światowej „Allo Allo”, gdzie grał niezdarnego kochliwego właściciela restauracji Rene. Aktor odszedł w styczniu, mając 75 lat. Rzadko opowiadał o swoim życiu osobistym ale w swojej autobiografii z 1989 roku „Rene & Me: A Sort of Autobiography” opowiadał o tym, jak zmagał się z niepewnością, która wynikała z bycia gejem z nadwagą i nieśmiałym usposobieniem.

Michael Friedman

Twórca tekstów i kompozytor broadway’owy Michael Friedman zmarł w wieku 41 lat we wrześniu z powodu komplikacji związanych z HIV/AIDS. Ponieważ współczesne terapie zapewniają długie i spokojne życie, jego śmierć dla wielu osób była wielkim zaskoczeniem.

Pierre Bergé

Pochodzący z Francji Bergé zmarł 8 września w wieku 86 lat. Przez wiele lat był partnerem Yves St Laurent i odpowiadał za wiele biznesowych decyzji dotyczących marki modowej Yves St Laurent. Był bardzo znanym działaczem na rzecz praw osób LGBT oraz aktywistą zbierającym środki na walkę z AIDS.

Dean Eastmond

Eastmond był utalentowanym młodym brytyjskim dziennikarzem i twórcą oraz redaktorem magazynu społeczności LGBTI „HISKIND”. Zmarł, mając 21 lat z powodu mięsaka Ewinga – rzadkiej choroby nowotworowej.

Brittany Johnson

Raperka Brittany Johnson została zastrzelona w wieku 29 lat w Nowym Orleanie 8 lipca. Występowała jako Bunny oraz Big Bei. Nastolatek, który ją zastrzelił, miał 16 lat. Został skazany za morderstwo drugiego stopnia.

Sabrina

Nowojorska drag queen Mother Flawless Sabrina, ikona ruchu dragowego oraz walki o prawa osób LGBTQ, zmarła 17 listopada w wieku 78 lat. Swoje pierwsze pokazy drag queen organizowała już w latach 60 XX wieku. Jej ówczesna praca została udokumentowana w filmie dokumentalnym z 1967 roku „The Queen”.

Ren Hang

Queerowy fotograf Ren Hung popełnił samobójstwo w wieku 29 lat w lutym tego roku. W czasie swojej pracy robił mnóstwo zdjęć głównie nagich mężczyzn i kobiet z Chin. Powtarzał często: „Nie chcę, żeby świat miał wrażenie, że Chińczycy to roboty bez kutasów i cipek”.

Martyn Hett

Pisarz Martyn Hett był jednym z 22 ludzi zabitych przez wybuch bomby podczas zamachu terrorystycznego na koncercie Ariany Grande w Manchester. Miał 29 lat. Był działaczem na rzecz praw osób LGBT, przyciągał tłumy zainteresowanych za pomocą swoich social mediów. Wiele celebrytek i celebrytów – m.in. Mariah Carey i Wendy Williams wspominało go po śmierci.

Liz Smith

Zajmująca się plotkami w prasie Liz Smith zmarła na początku listopada w wieku 94 lat z przyczyn naturalnych. W swoim pamiętniku z 2000 roku „Natural Blond” opowiadała o swojej „neutralności płciowej” oraz związkach z kobietami i mężczyznami.

A może Wy znacie jakieś inne osoby LGBT,
które odeszły w 2017 roku?
Dajcie znać w komentarzach!

Źródło: GayStarNews

Wypowiedz się! Skomentuj!
Podziel się z innymi:Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email