W historii świata pojawiło się wiele osób transpłciowych, które na stałe zmieniły historię – swojego otoczenia, kraju a czasem i świata. Nikt jednak nie uczy nas o nich w szkołach.

Historia w szkołach w ogóle chętnie pomija osoby LGBT. Tak jest nie tylko w Polsce ale i na całym świecie. Nie ma się więc co dziwić, że taki sam los spotyka osoby transpłciowe – będące przecież mniejszością w mniejszości.

Nie oznacza to jednak, że wszystko stracone. Poniżej znajdziecie listę 11 osób trans*, które warte są upamiętnienia i pozostania w naszej pamięci za swoje zasługi!

1. April Ashley

April została wyoutowana jako transkobieta przez magazyn „Sunday People” w 1961 roku i była jedną z pierwszych w historii Wielkiej Brytanii osób, które przeszły operację korekty narządów płciowych.

W młodości służyła w wojsku wraz z przyszłym wicepremierem Wielkiej Brytanii Johnem Prescottem. Po pierwszej próbie samobójczej została wydalona z wojska bez honorów. Druga próba samobójcza skończyła się dla niej pobytem w szpitalu psychiatrycznym.

April została ostatecznie modelką promującą bieliznę i pojawiła się m.in. w Vogue. Po jej wyoutowaniu, jej kariera była skończona i spotkała się z rosnącą falą krytyki. W 2012 roku została nagrodzona za swoją działalność na rzecz równości osób transpłciowych.

2. Sylvia Rivera

Rivera była jedną z pierwszych i najbardziej wpływowych działaczek na rzecz praw człowieka dla społeczności transpłciowej. Sama była obecna podczas zamieszek w Stonewall Inn w 1969.

Prawie całe życie spędziła walcząc o zmianę prawa – nie tylko dla osób homoseksualnych i transpłciowych ale także na rzecz osób czarnych. Stała się ważną częścią drugiej fali feminizmu. W dniu jej śmierci, jeden z wpływowych aktywistów nazwał ją „Rosą Park współczesnego ruchu praw osób trans”. Jej portret wisi dziś w National Portrait Gallery.

3. Michael Dillon

Dillon był pierwszym w historii transmężczyzną, który przeszedł falloplastykę (kontrukcję lub rekonstrukcję penisa).

Jest także autorem książki „Self: A Study in Endocrinology and Ethics”, która uważana jest za pierwszą książkę na temat tożsamości osób trans oraz self-adwokatury na rzecz medycznej i hormonalnej pomocy wraz z psychoterapią dla osób trans.

4. Lucy Hicks Anderson

Anderson spotkała się z oskarżeniami o krzywoprzysięstwo, gdy prokuratorzy chcieli dowieść, że jest mężczyzną – którym urodziła biologicznie. Twierdzili, że w ten sposób chciała wyłudzić prawo do świadczeń socjalnych od państwa.

W swojej obronie, Anderson powiedziała: „Wzywam każdego lekarza na świecie, który będzie chciał udowodnić, że nie jestem kobietą. Żyłam, ubierałam i zachowywałam się zawsze tak jak kobieta, którą jestem”. Wszystko miało miejsce kilka lat przed zamieszkami w Stonewall Inn, więc wiele osób uważa Anderson za jedną z pierwszych aktywistek na rzecz równości małżeńskiej.

5. Chevalier d’Eon

Urodzona w 1728 Chevalier d’Eon wiódł znakomitą karierę jako francuski szpieg i dyplomata. Chevalier zaczęła pojawiać się w sądzie Królowej Elżbiety jako kobieta, twierdząc, że ta płeć została jej nadana przy urodzeniu i żądając, by francuski rząd uznawał ją za kobitę.

Była tak znaną postacią, że pochodzący od jej nazwiska termin „eonizm” przez jakiś czas był używany na określenie osób transpłciowych lub niebinarnych płciowo.

6. Marsha P. Johnson

Współzałożycielka STAR (Street Transvestite Action Revolutionaries) wraz z Sylvią Riverą, była jedną z pierwszych aktywistek, które agresywnie walczyły z przemocą instytucjonalną od momentu zamieszek w Stonewall Inn.

Gdy została zapytana przez sędziego, co oznacza w jej imieniu litera P., odpowiedziała, że „pay it no mind” i to sformułowanie stało się jej znakiem rozpoznawczym.

Johnson używała różnych tożsamości w różnych momentach swojego życia, lecz najczęściej zwracano się do niej używając rodzaju żeńskiego (choć nie miała nic przeciwko męskiemu i używał męskich na krótko przed śmiercią w filmie dokumentalnym).

Uważa się, że to ona pierwsza rzuciła szklanką w policjanta, rozpoczynając zamieszki w Stonewall Inn.

Więcej o Marshy P. Johnson przeczytać możecie tutaj.

7. Roberta Cowell

Urodzona w 1918 roku Robera Cowell była pilotem wojskowym. Po tym, jak jej służba w wojsku się zakończyła, została pierwszą kobietą w Wielkiej Brytanii, która przeszła operację korekty płci.

W marcu 1954 informacja o jej operacji pojawiła się w mediach, wzbudziła powszechne zainteresowanie na całym świecie. W Wielkiej Brytanii zapłacono jej 8000 funtów (odpowiednik dzisiejszych 950 tys. zł!) za opowiedzenie swojej historii w jednym z magazynów. Była przyjaciółka z Michaelem Dillonem, który pomógł jej w poddaniu się operacji.

8. Renée Richards

Richards była odnoszącą sukcesy tenisistką w latach 70. XX wieku. Jej tranzycja niemalże zakończyła jej karierę. W USA Women’s Tennis Association zaczęło żądać od zawodniczek testów genetycznych i odmówiło Richards wstępu do turniejów.

Zawodniczka postanowiła zmierzyć się z nimi w Sądzie Najwyższym i wygrała – ustanawiając historyczny precedens w kwestii takiej dyskryminacji. Potem została okulistką i pracowała w Kalifornii, gdzie żyje nadal mając dziś 83 lata.

9. Coccinelle

Bywalczyni klubów nocnych Coccinelle (znana także jako Jacqueline Charlotte Dufresnoy) stała się znana w latach 50. XX wieku jako jedna z pierwszych kobiet w Europie, która przeszła operację korekty płci. Znana wcześniej jako wokalistka i performerka, po tranzycji w 1958 roku stała się jeszcze bardziej rozpoznawalna.

Poza swoją karierą w showbiznesie, Coccinelle była także aktywistką. Założyła organizację, która oferowała wsparcie emocjonalne i pomoc praktyczną dla osób, które chciały przejść operację korekty płci.

10. Sir Ewan Forbes

Forbes był w stanie legalnie przejść operację korekty płci, ponieważ w 1952 roku udało się mu zmienić jego akt urodzenia. To spowodowało wielkie zamieszanie, dotyczące dziedziczenia wielkiego rodzinnego majątku i tytułu. Tylko synowie mogli odziedziczyć nieruchomości a jego starsi bracia zginęli, co miało przekierować majątek do kuzyna-mężczyzny.

Po walce przed sądem Ewan ostatecznie wygrał. Nieznane są dokładne warunki i ustalenia sądowe, bowiem sprawa była dość mocno ukryta przed okiem mediów i osób postronnych. Stała się jednak ważnym precedensem. Po śmierci Ewana, majątek i tytuł w 1991 roku odziedziczył jego kuzyn.

11. Christine Jorgensen

Christine Jorgensen była amerykańską transkobietą, która jako pierwsza była znana w Stanach Zjednoczonych z powodu operacji korekty płci. Po służbie w Armii USA otrzymała pozwolenie na przeprowadzkę do Danii, gdzie przeszła trudne zabiegi.

W grudniu 1952 r., po jej powrocie do Ameryki, nowojorski dziennik powitał ją na pierwszej stronie pod nagłówkiem „Ex GI becomes blonde beauty”, co przyniosło jej wielki rozgłos. Jako aktorka i tancerka odnosiła wielkie sukcesy. Swoją popularność wykorzystywała w walce o prawa osób trans.

A Waszym zdaniem – jakich osób trans brakuje na lekcjach historii w szkole?
Dajcie znać w komentarzach!

Na podstawie: PinkNews

Wypowiedz się! Skomentuj!
Podziel się z innymi:Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email