Poeta i pisarz, pięciokrotnie nominowany do literackiej nagrody Nike, Jacek Dehnel będzie gościem „Jej Perfekcyjność zaprasza na drinka” we wtorek 31 października 2017 – na żywo tylko na PolskaLive.pl!

Absolwent Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim, laureat licznych konkursów poetyckich. Autor książek poetyckich, powieści i opowiadań. Publikował m.in. w „Studium”, „Toposie”, „Tytule”, „Kwartalniku Artystycznym”, „Zeszytach Poetyckich”, „Akcencie”oraz „Przeglądzie Powszechnym”.

Od września 2006 do lipca 2009, wraz z muzykiem Tymonem Tymańskim i dziennikarzem Maciejem Chmielem, prowadził w TVP1 program kulturalny „ŁOSssKOT”. Jest członkiem Rady Programowej Galerii Zachęta, felietonistą portalu Wirtualna Polska (dział: Książki) i tygodnika „Polityka” (dział: Kawiarnia literacka). Jego wieloletnim partnerem jest tłumacz i pisarz Piotr Tarczyński.

Za debiutancki tom poetycki „Żywoty” równoległe otrzymał w 2005 Nagrodę Fundacji im. Kościelskich oraz wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Złoty Środek Poezji”. W 2007 został laureatem Paszportu Polityki za rok 2006 w kategorii literatura.

W listopadzie 2008 otrzymał od Rady Języka Polskiego tytuł Honorowego Ambasadora Polszczyzny. W 2009 został laureatem nagrody „Śląski Wawrzyn Literacki” za powieść „Balzakiana”.

Dwukrotnie nominowany do Nagrody Angelus – w 2007 za „Lalę”, w 2012 za „Saturna”. Pięciokrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike – w 2009 za „Balzakiana”, w 2010 za „Ekran kontrolny”, w 2012 za „Saturna”, w 2015 za Matkę Makrynę”, a w 2017 za „Krivoklat”. W 2014 nominowany do Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej za „Języki obce”. Odznaczony brązowym Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

W najbliższy wtorek 31 października o 22:00 Jacek Dehnel będzie gościem w programie „Jej Perfekcyjność zaprasza na drinka”. Całość zobaczyć będzie można na żywo tylko na PolskaLive.pl oraz Wiadomosci.com.

(Na podst. Wikipedii)

Wypowiedz się! Skomentuj!
Podziel się z innymi:Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email