Rekordzistką, jak zwykle, jest Kampania Przeciw Homofobii. Najmniej uzbierało zaś warszawskie stowarzyszenie bez!miar. Na tle wszytskich NGO wypadamy w ogóle słabo…

Spośród blisko 30 działających w Polsce organizacji pozarządowych, dedykowanych osobom LGBTQIA, tylko siedem ma możliwość otrzymywania 1 procenta z naszych podatków. Tzw. 1 procent to kwota, jaką państwo oddaje z naszych podatków na cele społeczne – stowarzyszenia i fundacje działające w sferze pożytku publicznego.

Kampania Przeciw Homofobii, Lambda Warszawa, Trans-fuzja, Tolerado, Miłość Nie Wyklucza, Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy i bez!miar to jedyne ngo, które mogą otrzymywać tę część podatków. Jak wypadły w tym roku?

Najwięcej, bo ponad 242 tys. zł otrzymała od nas Kampania Przeciw Homofobii. To wzrost o ok. 70 tys. zł w porównaniu z rokiem poprzednim. Oznacza to skok o ponad 40 procent! KPH jest aktualnie na 280 miejscu, jeśli idzie o wysokość wpływów w Polsce ze wszystkich 8238 organizacji, które otrzymały takie wsparcie!

Ponad 49 tys. zł trafiły do Lambdy Warszawa, a niewiele mniej do Miłość Nie Wyklucza. Na ponad 12 tys. zł liczyć może Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy. Trans-fuzja otrzymała od nas nieco ponad 7,6 tys. zł. Ponad 5,5 tys. trafiło do Tolerado. Najmniej w zestawieniu uzyskało stowarzyszenie bez!miar, którego konto zasili kwota 873 zł.

Warto jednak spojrzeć na to w kontekście WSZYSTKICH organizacji, które otrzymały kasę od podatników. Na poniższych wykresach porównać możecie wpłaty pomiędzy organizacjami LGBTQIA oraz pomiędzy fundacją „Zdążyć z pomocą”, która jest rekordzistką w otrzymywaniu wpłat z 1 procenta oraz przykładowo z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy i najwyżej uplasowanym oddziałem Caritas.

Jak widać, Fundacja „Zdążyć z pomocą” otrzymała prawie 618 RAZY WIĘCEJ pieniędzy niż Kampania Przeciw Homofobii. To i tak postęp, bo rok temu różnica wynosiła 900 razy…

Jak podaje Ministerstwo Finansów, podatnicy, którzy w zeznaniach za 2016 r. złożyli wniosek o przekazanie 1% należnego podatku, przekazali organizacjom pożytku publicznego przeciętnie kwotę w wysokości 49 zł. W sumie na wszystkie NGO przekazano w 2016 roku 660,2 mln zł. Wśród podatników rozliczających się najpopularniejszymi formularzami, już ponad połowa przekazuje pieniądze na 1 procent.

A jakie w ogóle organizacje wspierano najchętniej? Prezentuje to zestawienie top 10 organizacji pozarządowych, które otrzymały 1 proc. w roku 2016:

Cały raport Ministerstwa Finansów znaleźć można tutaj.

Wypowiedz się! Skomentuj!
Podziel się z innymi:Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email