Po co oddawać państwu to, co można dać na organizacje LGBTQ? Sprawdź jak w tegorocznym zeznaniu podatkowym uszczknąć 1% Polsce i przekazać go na równość i różnorodność!

Pamiętać trzeba, że ten 1 procent nie zostanie nam jakoś dodatkowo zabrany – bo to jest coś, co często miesza się podatnikom. To pieniądze, które tak czy owak trafią do budżetu państwa. Warto więc jednak odebrać je Polsce i przekazać na działalność statutową organizacji, które na co dzień zajmują się tematyką LGBTQ!

Zamów jedzenie ze zniżką 15 PLN!

Komu można przekazać 1 procent?

Kasę w ramach mechanizmu 1 procenta przekazać można tylko tym organizacjom, które posiadają tzw. status organizacji pożytku publicznego (OPP). Nie wszystkie organizacje chcą i mogą posiadać taki status. Jego posiadanie wiąże się także z dużo większymi obowiązkami sprawozdawczymi dla NGO, więc nie wszystkie decydują się na ten krok. Im 1 procenta przekazać nie można.

W Polsce jest 5 organizacji pozarządowych, które zajmują się tematyką LGBTQ, na konta których można przekazać nasz 1 procent podatku. Są to:

  • Stowarzyszenie Kampania Przeciw Homofobii, numer KRS 0000111209
  • Stowarzyszenie Lambda – Warszawa, numer KRS 0000140531
  • Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza, numer KRS 0000485267
  • Trans-Fuzja – Fundacja na Rzecz Osób Transpłciowych, numer KRS 0000309669
  • Stowarzyszenie na rzecz Osób LGBT Tolerado, numer KRS 0000429382
  • Stowarzyszenie na rzecz Kultury Różnorodności Bez!Miar KRS 0000402176
  • Zjednoczenie Pozytywni w Tęczy KRS 0000319790

Lista ta zmieniać się może w kolejnych latach, więc warto zawsze sprawdzić czy akurat w tym roku Wasza wybrana organizacja się na niej znajduje.

Nie obawiajcie się, że Wasza kwota jest „za mała”! Jak podaje Ministerstwo Finansów, podatnicy, którzy w zeznaniach za 2015 r. złożyli wniosek o przekazanie 1% należnego podatku, przekazali organizacjom pożytku publicznego przeciętnie kwotę w wysokości 47 zł.

Chcesz wiedzieć ile w ubiegłym roku przekazaliśmy na organizacje LGBTQ?
Sprawdź moje zestawienie! Kliknij tutaj.

Jak przekazać 1 procent podatku?

Deklaracja podatkowa (PIT-37) zawiera dwa pola, które są niezbędne by przekazać 1% rocznego podatku. W pola te wpisać należy:

  • numer KRS organizacji (pole 137 w formularzu PIT-37)
  • przekazywaną kwotę, która nie może przekroczyć 1% rocznego podatku (pole 138 w formularzu PIT-37)

Bardzo istotne jest właściwe podanie danych organizacji. Błąd, szczególnie w numerze KRS organizacji, spowoduje, że pieniądze nie będę przekazane na rzecz organizacji (korekta tych danych może okazać się niemożliwa).

Podatnik, za którego deklarację wypełnia i składa pracodawca lub organ rentowy, nie rozliczy 1% podatku. Ma on taką możliwość, jeśli przesłaną mu przez pracodawcę deklarację (np. PIT-11) potraktuje wyłącznie jako informację o zaliczkach za dany rok i sam złoży zeznanie podatkowe np. PIT-37 jeszcze raz we wskazanym terminie. Wówczas ma on możliwość przekazać kwotę 1% na rzecz wybranej organizacji.

To wszystko trzeba jednak zrobić do 2 maja 2017! Przekroczenie tego terminu oznacza nie tylko, że grozi nam kara za nieprzestrzeganie ustawowych wymogów ale i uniemożliwia to przekazanie 1 procenta/

W deklaracji rocznej podatnik może również zaznaczyć, że chce przekazać swoje dane obdarowanej organizacji. Wówczas zaznacza pole, poprzez które upoważnia organy skarbowe do przekazania informacji o darczyńcy (czyli własne dane osobowe) oddającym 1%. Jeśli podatnik wyrazi zgodę na przekazanie tych informacji, do organizacji pożytku publicznego trafią: dane identyfikacyjne (imię, nazwisko i adres), wysokość kwoty, przekazanej na rzecz tej organizacji, ewentualny cel szczegółowy.

Są to dane, które mogą posłużyć organizacji celem podziękowania podatnikowi za przekazanie kwoty. Jeżeli podatnik nie będzie chciał ujawnić swoich danych (pozostać anonimowy), nie musi danych przekazywać i wyrażać zgody. Mimo to może on oczywiście przekazać 1% podatku.

Wypowiedz się! Skomentuj!
Podziel się z innymi:Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email