Już w tę niedzielę w wielu miastach w Polsce doroczna Manifa. Jej Perfekcyjność potwierdziła, że pojawi się na warszawskim wydarzeniu.

Tegoroczna Manifa przejdzie pod hasłem „Przecie przemocy władzy! Dość wyzysku reprodukcyjnego!”. Hasło odnosi się przede wszystkim do bieżących zmian w prawie – w wyniku których kobiety tracą kolejne obszary wolności w zakresie decydowania o swoim ciele. Są to jednak postulaty, które pojawiają się na Manifach niezmiennie od samego początku.

Tegoroczna Manifa odbędzie się po raz osiemnasty w Warszawie. Siostrzane wydarzenia odbędą się także m.in. w Bydgoszczy, Łodzi, Lublinie, Wrocławiu i Poznaniu. Podobne wydarzenia zaplanowano ponadto w Krakowie, Trójmieście i Toruniu.

– Na Manifie jestem co roku i nie wyobrażam sobie, żeby mogło być inaczej. Tak jak środowiska kobiece od lat wspierają postulaty osób LGBTQIA, tak i uważam, że naszym zasranym obowiązkiem jest pojawić się na Manifie i upomnieć o prawa kobiet – komentuje Jej Perfekcyjność.

Warszawska Manifa ruszy w niedzielę 5 marca tradycyjnie z pl. Defilad o godzinie 14:00.

Jak to się zaczęło?

Nieformalna Grupa „Porozumienie Kobiet  8 Marca” powstała w 2000 roku. Grupa zawiązała się, kiedy prasę obiegła wieść o najściu policji na gabinet ginekologiczny w Lublińcu. Na podstawie anonimowego donosu o rzekomej aborcji policja wtargnęła do gabinetu lekarskiego, skąd wyciągnęła oszołomioną kobietę i przewiozła na przymusowe badania ginekologiczne. Kobieta nie została poinformowana o przysługujących jej prawach. List protestacyjny w tej sprawie został rozesłany do mediów i Rzecznika Praw Obywatelskich, który podjął interwencję. A grupa kobiet, które wyszły wtedy na ulicę postanowiły protestować publicznie co roku walcząc o równe prawa kobiet i wszystkich dyskryminowanych grup.

Dlaczego 8 marca?

Już w 1908 roku nasze prababki ustanowiły, że 8 marca będzie naszym świętem, Międzynarodowym Dniem Kobiet. To wtedy na ulice amerykańskich miast wyszło tysiące robotnic z zakładów odzieżowych, które domagały się równi praw politycznych i ekonomicznych dla kobiet. Porozumienie wybrało dzień  8 marca, aby domagać się równouprawnienia i zmiany dyskryminujących kobiety praw w Polsce.

Postulaty

W kolejnych latach zgłaszamy konkretne postulaty. Poniższa lista zawiera te, do których regularnie wracamy:

 1. Ochrona zdrowia. Zdrowie to nie biznes. Chcemy rozwiązań, które zapewnią godziwą opiekę nad osobami chorymi, starszymi i niepełnosprawnymi. Żądamy godziwego wynagradzania pielęgniarek!
 2. Opieka nad dziećmi. Chcemy przywrócenia sieci bezpłatnych państwowych żłobków i przedszkoli, także w mniejszych miastach i na wsi
 3. Równość rodzicielska. Chcemy równych obowiązków i praw dla rodziców w prawie pracy i na co dzień. Trzeba promować urlopy ojcowskie i skutecznie egzekwować alimenty.
 4. Emerytury. Chcemy by państwo stworzyło system zabezpieczeń emerytalnych dla wdów oraz kobiet pracujących w domu. Konieczne jest wyrównanie przyszłych emerytur kobiet i mężczyzn.
 5. Praca. Żądamy wprowadzenia ustawy zakazującej omijających kodeks pracy praktyk zatrudnieniowych stosowanych przez firmy outsourcingowe. Dość umów śmieciowych i zmuszania pracowników do zakładania własnych firm!
 6. Związki partnerskie. Żądamy stworzenia formalnych zabezpieczeń finansowych i prawa dziedziczenia dla par jednopłciowych. Już czas na ustawę o związkach partnerskich!
 7. Mieszkanie. Żądamy respektowania zakazu nielegalnych eksmisji i stworzenia zabezpieczeń dla eksmitowanych. Mieszkanie prawem nie towarem!
 8. Przemoc. Żądamy ratyfikowania Konwencji Przeciw Przemocy Wobec Kobiet.
 9. Prawa reprodukcyjne. Żądamy edukacji seksualnej opartej na faktach, refundacji nowoczesnej antykoncepcji i prawa do aborcji. Każda kobieta powinna mieć prawo do decydowania o macierzyństwie.
 10. Świeckie państwo. Żądamy respektowania świeckości państwa i zakazu finansowania przez państwo związków wyznaniowych z budżetu.
 11. Edukacja. Wiedza powinna być wspólnym dobrem nie towarem! Protestujemy przeciwko prywatyzacji placówek edukacyjnych. Chcemy by uczelnie wyższe pozostały przestrzenią wolności.
Wypowiedz się! Skomentuj!
Podziel się z innymi:Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email