Serdecznie zapraszamy na wystawę „Książka żywa”. Znajdziecie na niej także pracę, w tworzeniu której wzięła udział Jej Perfekcyjność! Wernisaż już w ten piątek o 18:00.

ksiazkazywa

Trans wzięła udział w projekcie „Nowe Przymierze” Aleksandry Tubielewicz i jest jedną z 35 osób, dla których przygotowano egzemplarz Nowego Testamentu. Wkrótce na temat projektu przeczytać będzie można więcej na JejPerfekcyjnosc.pl.

Wydarzenie znaleźć można na facebooku tutaj.

Pomysł wystawy KSIĄŻKA ŻYWA narodził się dwa lata temu, kiedy wraz z wykładowcami, doktorantami i studentami Wydziału Grafiki Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie przygotowywana była wystawa GRAFIKA GRA SZTUKI. Okazało się wówczas, że wiele osób, które przede wszystkim tworzą różne formy graficzne, multimedialne, malarskie, rzeźbiarskie i całkowicie wirtualne, stale odwołuje się do „idei księgi/książki”, nawet jeśli postać dzieła jest z pozoru daleka od formy woluminu. Stąd wzięła się idea wystawy opartej na kilku prostych pytaniach – dlaczego właśnie książka stale inspiruje, prowokuje, męczy, zastanawia, skąd bierze się potrzeba refleksji nad jej kształtem, w równej mierze istotnym, jak przekaz, który niesie. Dlatego w katalogu wystawy znaleźć można wypowiedzi artystów trzech pokoleń – odpowiadają oni na pytania, jak wyobrażają sobie książkę idealną i jak przewidują przyszłość książki.

Dlaczego książka? Ponieważ obok obrazu (malowanego, rysowanego, fotografowanego lub wykonanego w technikach graficznych), obok rzeźby (jako obiektu oglądanego z zewnątrz z różnych stron – przestrzennego), dzieła architektury (obiektu nie tylko widzianego z zewnątrz, ale także od środka), filmu (liniowej sekwencji obrazów wszelkiego typu i wykonanego we wszelkich technikach) stała się powszechnie przyjętą FORMĄ dzieła sztuki. Jej istotą jest sekwencyjność: NASTĘPSTWO i POWRÓT. Książka wyznacza porządek czasu i jednocześnie pozwala go zawrócić.

Księga jest też symbolem trwania i wiedzy. Sztuka książki łączy wiele dziedzin, często uważa się, że wyrasta z tradycji druku i sztuk graficznych, ale dobrze wiemy, że księgi bywały kamienne, drewniane, żelazne, pisane i rysowane ręcznie, powielane i unikatowe. Na Wydziale Grafiki warszawskiej Akademii książka zawsze była wyzwaniem wyobraźni, realizowana niemal we wszystkich pracowniach, także malarskich, rysunkowych, multimedialnych. Na wystawie pokazane zostaną zatem różne sposoby myślenia o książce i tworzenia jej formy. Trzy pokolenia twórców (w sumie prace 46 artystów) aktywnych w warszawskiej ASP – i nagradzanych niemal na całym świecie – spotkają się na wystawie, aby przypomnieć jak żywym fenomenem artystycznym i nową polską specjalnością artystyczną jest zmaganie się książki z nieksiążką.

Wystawie towarzyszy trzyczęściowa konferencja otwarta dla wszystkich zainteresowanych.

Kurator wystawy: Dorota Folga Januszewska,
Zakład Teorii Wydziału Grafiki ASP w Warszawie

Galeria Salon Akademii, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Krakowskie Przedmieście 5 (wejście od ul. Traugutta)
Wystawa czynna 19 września – 14 października 2016 (pn-pt 12 – 18)

ksiazkazywa1

Wypowiedz się! Skomentuj!
Podziel się z innymi:Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email