„Czy Parada Równości ma w Polsce w ogóle sens? Przyczynek do analizy zjawiska” to tytuł referatu, jaki dziś wygłosi Jej Perfekcyjność na najważniejszym wydarzeniu socjologicznym w Polsce.

Swoje wystąpienie trans zaprezentuje podczas obrad grupy tematycznej „Protesty społeczne w Polsce”, jaka odbędzie się dziś w godzinach 15:00-17:00. Poza Jej Perfekcyjnością, w grupie udział wezmą także Maciej Kowalewski (US), Daniel Platek (PAN), Maciej Ostaszewski (UW) i Dorota Szaban (UZ).

Zjazd Socjologiczny to organizowane co trzy lata spotkanie polskiej socjologii i najważniejsze wydarzenie tej nauki w naszym kraju. W tym roku Zjazd odbywa się pod hasłem „Solidarność w czasach nieufności” o odbywa się w Gdańsku.

W abstrakcie wystąpienia JP czytamy:

Od 2001 roku ulicami Warszawy maszeruje Parada Równości. Wydarzenie, które stało się inspiracją dla innych Marszy Równości w Polsce stara się być polskim odpowiednikiem zachodnich marszy pride%u2019owych, zachowując jednak swój unikalny, inkluzywny charakter. Historyczne uwarunkowania i zmiany, jakie zaszły w wydarzeniu przez ostatnie 16 lat sprawiają, że Parada Równości pozostaje jednym z najciekawszych i najważniejszych zgromadzeń publicznych w kraju.
Wewnętrzne rozdarcie ruchu równościowego pomiędzy ideami lewicowej solidarności oraz współodpowiedzialności i liberalnej odpowiedzialności za siebie oraz wolności jednostki powoduje, że wydarzeniu wciąż brakuje wyrazistych liderek i liderów.
Wydarzenie, które próbuje połączyć protest i polityczne żądania z zabawą, komercjalizacją oraz profesjonalizacją oddolnego ruchu jest inspirującym przykładem wartym głębszej analizy. Ruch ten jednak zarazem – w przeciwieństwie do zachodnich marszy – nie osiąga nadal swojej masy krytycznej i nie udaje mu się porwać setek tysięcy ludzi. Dlaczego tak się dzieje? Na czym polega słabość Parady Równości? Czy ruch LGBT, do którego odwołuje się historycznie Parada Równości, nie jest dla niej tak naprawdę ciężarem? Na te pytania spróbuję odpowiedzieć w swoim wystąpieniu.

Pełen program Zjazdu Socjologicznego znaleźć można tutaj.

Wypowiedz się! Skomentuj!
Podziel się z innymi:Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email