Okazją do spotkania jest szósta rocznica zamknięcia klubu Utopia przy ul. Jasnej 1 w Warszawie. Był to najlepszy klub LGBT-friendly w historii Polski.

6latbez

Co zabawne, na imprezie będzie stosunkowo niewiele ludzi. Bo po zamknięciu Utopii część klubowiczów i klubowiczek po prostu przestała imprezować. Przeszli na imprezową emeryturę. Bo – jak słusznie zauważyli – nie ma już miejsca, gdzie można się bawić. A jak odeszli z imprezowego świata, to i ze mną urwał im się w końcu kontakt. Pozostały nieliczne osoby, które nadal gdzieś w moim życiu się pojawiają i spośród których kilka pojawi się na 6 Lat Bez. Plus, oczywiście, ludzie, którzy nigdy w Utopii nie mieli okazji ani szansy się bawić. Ale, co muszę stwierdzić, niewiele jest dziś osób, które bawią się dobrze, bo jest świetna muzyka a nie dlatego, że są po prostu najebani i naćpani. A szkoda.

Niewiele z Was wie, że chciałam napisać książkę o Utopii. Pierwszym pomysłem był album ze zdjęciami. W Utopii wystąpiło tyle najlepszych artystów na świecie, że szkoda byłoby o tym zapomnieć – tak sobie myślałam. Pomysł pojawił się zaraz po zamknięciu Utopii, gdy chciałam zrobić coś, by uczcić to miejsce jeszcze bardziej. Królowa nie zgodziła się na to, nie chciała traktować tego okresu jako zamkniętej całości. Co zabawne, kilka lat później sama Królowa wpadła na ten pomysł. Zatrudniła nawet ludzi do tego – oni rozmawiali, spisywali, przygotowywali. Szkoda, że pomysł ostatecznie umarł (nie pytajcie mnie, bo nie wiem, dlaczego).

O Utopii, jej znaczeniu i roli w historii clubbingu, w historii rozrywki w Warszawie oraz w historii ruchów LGBT w Polsce pisałam wiele razy. Zainteresowanych odsyłam do dwóch, chyba najważniejszych tekstów: jednego na JejPerfekcyjnosc.pl a drugiego na queer.pl.

Przez pierwsze miesiące po zamknięciu byłam zdruzgotana. Tak naprawdę przeżywałam to wszystko. Dziś, z perspektywy 6 lat stwierdzam, że żal i obawy były słuszne. Nie jestem, oczywiście, naiwna: wiem, że na doskonałe imprezy w Utopii nałożył się filtr moich wspaniałych pierwszych lat w Warszawie, gdy chłonęłam to miasto, jak szalona. Wiem, że to też ma znaczenie dla kształtowania się wspomnień – tym niemniej, pozostają one dla mnie niezapomniane. I dlatego chcę się bawić i szaleń w sobotę na 6 Lat Bez. Utopia na to zasługuje!

W niedzielę na JejPerfekcyjnosc.pl zakończył się konkurs, w którym dwie osoby wygrały dwuosobowe zaproszenia na sobotnią imprezę 6 Lat Bez. Cieszę się, że wśród nich jest ktoś, kto bawił się przy Jasnej 1 i pamięta te czasy.

A! I odpowiadając na pytania wszystkich tych, którzy nigdy nie byli w Utopii i widzieli jedynie zdjęcia: tak, było tam tak jasno. O to też chodziło i tego – na razie przynajmniej – nie zrozumiecie, dopóki sami takiej utopijnej imprezy nie przeżyjecie.

Niewiele jest filmów z Utopii. Wynika to z tego, że do 2010 roku nie było popularnym kręcenie takowych. Fakt, że gdy Utopia otworzyła się po 2 latach przerwy przy Kredytowej 9, zaczęto i tam kręcić wideo. Ale Kredytowa 9 nigdy nie sprawdziła się jako Utopia. Wszyscy tęsknili za Jasną 1. W sieci znaleźć można kilka kręconych fatalnej jakości komórkami nagrań z większych imprez przy Jasnej 1. Widać na nich Davida Guettę, Steve’a Edwardsa, Rebekę Brown, Tarę McDonald, Kathrine Ellis, Laurenta Wolfa, Michaela Canitrot, Chrisa Willisa, Crystal Waters… by wymienić tylko kilkoro tych, co wyskakują w pierwszej kolejności.

Poniżej zobaczyć możecie kilka zdjęć z imprez w Utopii. Ale najpierw… Ostatnie wideo nagrane podczas ostatniej imprezy w klubie 21 sierpnia 2010. To jedyny raz, kiedy nie-house’owy kawałek zagrano w tym miejscu. Film nagrano około 9:00 rano w niedzielę. Jego autorem jest dj Hugo.

Wypowiedz się! Skomentuj!
Podziel się z innymi:Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email