Miałam niebywałą przyjemność i zaszczyt być gościem na Gali, na której wręczono Okulary Równości 2016. Było naprawdę miło i przyjemnie.

Gala uroczysta, bardzo miła i gromadząca wiele znajomych osób. Spędziłam to popołudnie z Mateuszem, z którym wcześniej na kawie byłam.

„Okulary równości” to wyróżnienie przyznane po raz pierwszy w 2002 r. przez Izabelę Jarugę-Nowacką, pełniąca wówczas funkcję Pełnomocniczki Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn. Wśród wyróżnionych za działania na rzecz propagowania równego statusu kobiet i mężczyzn oraz praw kobiet są między innymi prof. Maria Janion, Monika Olejnik, miesięcznik Zwierciadło, sieć Multikino oraz firma Motorola.

„Okulary równości”, przyznawane są osobom, organizacjom lub instytucjom za szczególne osiągnięcia w zakresie trzech obszarów problemowych:

  • praw kobiet i przeciwdziałania dyskryminacji z powodu płci,
  • praw mniejszości i przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na wiek, rasę, pochodzenie etniczne, religię, wiarę lub jej brak, niepełnosprawność albo orientację seksualną
  • sprawiedliwości społecznej i zwalczania ubóstwa.

„Skierowania do okulisty” zaś dla tych, których działania rażąco naruszają prawa lub wolności stanowiące fundament powszechnych praw człowieka, mając nadzieję że jej otrzymanie będzie napomnieniem i ostrzeżeniem.

Relacja z rozdania nagród "Okulary Równości", przyznawanych przez Fundacja Izabeli Jarugi-Nowackiej.

Opublikowany przez Barbara Nowacka na 6 kwietnia 2016

Wypowiedz się! Skomentuj!
Podziel się z innymi:Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Email this to someone
email