Jutro o 12:00 rusza kolejna Manifa. Nie ma znaczenia, kim jesteś – nie może Cię tam zabraknąć. A wiesz czemu?

manifa

Okej, Manify zawsze miały hasła, które można uznać za kontrowersyjne. Nie inaczej jest tym razem. Rozumiem zabieg Porozumienia Kobiet 8 Marca. Próbują odebrać dyskursowi pro-life sformułowanie „obrona życia”. I słusznie. Trudne to zadanie ale niech walczą dzielnie – rozumiem bowiem, że działania ruchów pro-choice mają to samo na celu: ratowanie życia, obronę życia.

Na Manifach jestem zawsze. Choć nie lubię marcowych manifestacji, bo pogoda zwykle jest słaba. No ale jak trzeba, to trzeba. Czuję, że moim obowiązkiem jest iść w tym marszu i wyrażać swoje poparcie dla postulatów ruchów kobiecych. (Wypisałam je na dole!)

  1. Na pewno znasz jakąś kobietę, która była ofiarą molestowania lub molestowania seksualnego. Manifa idzie po to, żeby walczyć o ich ochronę.
  2. Być może znasz nawet jakąś kobietę, która została zgwałcona. Możesz nawet o tym nie wiedzieć, bo czemu ktokolwiek miałby się dzielić z Tobą taką wiedzą? Manifa idzie w walce o większe bezpieczeństwo ofiar i surowsze karanie sprawców.
  3. Zakładam, że znasz też kobietę, która dokonała aborcji. Znów: nie musisz o tym wiedzieć. Większość aborcji w Polsce dokonywana jest nielegalnie, często w strasznych warunkach. Manifa chce to zmienić.
  4. Nie mam wątpliwości, że znasz kobietę, która jest ofiarą przemocy domowej. Skala zjawiska jest tak wielka, że nie ma szans, żebyś nie znał takiej osoby. Manifa idzie, by krzyczeć w ich imieniu o sprawiedliwość.
  5. Kobiety zarabiają w Polsce mniej niż mężczyźni, wykonując tę samą pracę. Ten stan rzeczy jest tak absurdalny, że Manifa chce go jednak zmienić.
  6. Kobiety w Polsce mają i będą mieć mniejsze emerytury. To oznacza, że nie dość, iż teraz zarabiają mniej, to pod koniec swojego życia będą jeszcze biedniejsze.
  7. Wiecie, że na UW studiuje więcej kobiet niż mężczyzn? Tak jest zresztą od wielu lat. A wiecie, że tylko raz w dwustuletniej już historii uczelni kobieta była Rektorą UW? Manifa idzie po to, by wspierać równość kobiet we wszystkich sferach życia.
  8. Manifa idzie też za związkami partnerskimi. Więc jeśli to dla Ciebie ważne, masz kolejny dobry powód, by dołączyć.

XVII Manifa przejdzie ulicami Warszawy w niedzielę 6 marca. Wystartuje o 12.00 spod Pałacu Kultury i Nauki, przejdzie Marszałkowską, Świętokrzyską, Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem aż do Placu Zamkowego.

Moje fotorelacje z Manif:

2013
2013
2014
2014
2015
2015

Manify odbyły i odbędą się także w innych miastach:

Lista postulatów Warszawskiej Manify:

  1. Ochrona zdrowia. Zdrowie to nie biznes. Chcemy rozwiązań, które zapewnią godziwą opiekę nad osobami chorymi, starszymi i niepełnosprawnymi. Żądamy godziwego wynagradzania pielęgniarek!
  2. Opieka nad dziećmi. Chcemy przywrócenia sieci bezpłatnych państwowych żłobków i przedszkoli, także w mniejszych miastach i na wsi
  3. Równość rodzicielska. Chcemy równych obowiązków i praw dla rodziców w prawie pracy i na co dzień. Trzeba promować urlopy ojcowskie i skutecznie egzekwować alimenty.
  4. Emerytury. Chcemy by państwo stworzyło system zabezpieczeń emerytalnych dla wdów oraz kobiet pracujących w domu. Konieczne jest wyrównanie przyszłych emerytur kobiet i mężczyzn.
  5. Praca. Żądamy wprowadzenia ustawy zakazującej omijających kodeks pracy praktyk zatrudnieniowych stosowanych przez firmy outsourcingowe. Dość umów śmieciowych i zmuszania pracowników do zakładania własnych firm!
  6. Związki partnerskie. Żądamy stworzenia formalnych zabezpieczeń finansowych i prawa dziedziczenia dla par jednopłciowych. Już czas na ustawę o związkach partnerskich!
  7. Mieszkanie. Żądamy respektowania zakazu nielegalnych eksmisji i stworzenia zabezpieczeń dla eksmitowanych. Mieszkanie prawem nie towarem!
  8. Przemoc. Żądamy ratyfikowania Konwencji Przeciw Przemocy Wobec Kobiet.
  9. Prawa reprodukcyjne. Żądamy edukacji seksualnej opartej na faktach, refundacji nowoczesnej antykoncepcji i prawa do aborcji. Każda kobieta powinna mieć prawo do decydowania o macierzyństwie.
  10. Świeckie państwo. Żądamy respektowania świeckości państwa i zakazu finansowania przez państwo związków wyznaniowych z budżetu.
  11. Edukacja. Wiedza powinna być wspólnym dobrem nie towarem! Protestujemy przeciwko prywatyzacji placówek edukacyjnych. Chcemy by uczelnie wyższe pozostały przestrzenią wolności.
Wypowiedz się! Skomentuj!