Kliknij, aby pobrać PDF
Kliknij, aby pobrać PDF

To się po prostu opłaca – przekonują autorki i autorzy pierwszego w historii podręcznika tzw. dobrych praktyk w zatrudnianiu osób nieheteronormatywnych. Bezpłatna publikacja dostępna jest od dzisiaj.

„Otwierając się na różnorodność” analizuje działania, jakie firmy w Polsce podejmują na rzecz tworzenia miejsca pracy przyjaznego dla wszystkich – w szczególności dla osób LGBT. Książka zawiera konkretne przykłady działań i strategii podejmowanych w konkretnych firmach. Niektóre z nich tworzą specjalne grupy pracownicze, których celem jest zrzeszanie osób LGBT i ich sojuszników, inne zaś podejmują dużo trudniejsze działania – np. przyznając parom jednopłciowym takie same przywileje socjalne, jakie mają małżeństwa. Podejmowane działania mają bardzo szeroki zakres.

Niektórzy nie rozumieją, dlaczego orientacja seksualna ma znaczenie w miejscu pracy. Pokazujemy, że ma przełożenie na sukces biznesowy, bo daje po prostu więcej pieniędzy – komentuje Jej Perfekcyjność, Prezes Fundacji LGBT Business Forum. – Nie bez powodu dziesiątki firm na całym świecie od lat chcą działać w tej kwestii, bo najzwyczajniej się to opłaca.

Wszelkie badania wskazują, że produktywność zespołów różnorodnych jest większa niż jednorodnych. Stąd tak ważne jest uwzględnianie różnych aspektów tożsamości człowieka. Także pojedyncze osoby pracują wydajniej, gdy nie muszą ukrywać swojej orientacji seksualnej – wzrost, na jaki wskazują badania sięga 25-30%. Takich liczb firmy nie mogą ignorować. I nie ignorują: coraz więcej firm w Polsce chce działać na rzecz równości i różnorodności w miejscu pracy. W podręczniku zapoznać się można m.in. z przykładami, płynącymi z firm takich jak Credit Suisse Polska, Sodexo Polska, Shell Polska, Oliver Wyman czy też Viacom. Ich pracownicy omówili kilka najważniejszych sposobów zmieniania atmosfery w pracy – dzięki temu kolejne firmy mogą tworzyć swoje strategie.

Dyskryminacja osób LGBT w miejscu pracy jest nadal faktem. Z dorocznego „Badania rynku i środowiska pracy osób LGBT w Polsce”, które przeprowadza także Fundacja LGBT Business Forum wynika, że 45,6% osób LGBT doświadczyło w miejscu pracy dyskryminacji. Co najbardziej niepokojące, aż 4,2% osób badanych doświadczyło przemocy fizycznej. Z drugiej strony, aż 40,3% osób niewyoutowanych w pracy deklaruje, że ich produktywność byłaby wyższa, gdyby mogły być sobą w pracy. Wszystkie dane statystyczne – także w naszym kraju – dowodzą, że otwartość się opłaca.

Podręcznik promowany był na cyklu seminariów „Osoby LGBT w miejscu pracy. Jak i dlaczego dbać o różnorodność?”, które odbyły się w listopadzie w Warszawie, Krakowie, Trójmieście i Poznaniu. Otwarte wydarzenia zgromadziły kilkadziesiąt firm i instytucji, które zostały przeszkolone zarówno z prawnych jak i biznesowych zasad tworzenia inkluzywnych miejsc pracy.

Podręcznik „Otwierając się na różnorodność” dostępny jest za darmo w formie drukowanej jak i elektronicznej na stronie www.lgbt.biz.pl. Został wydany w projekcie „Miejsce pracy przyjazne osobom LGBT”, realizowanym w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanym z Funduszy EOG.

Wypowiedz się! Skomentuj!