Warszawa, 27 września 2011 – „Twarz i skóra Almodovara” to nowy tekst Jej Perfekcyjności dla czasopisma „Kultura liberalna”. Analizą filmu „Skóra, w której żyję” trans debiutuje na łamach tego tygodnika.

Tekst jest próbą spojrzenia na historię opowiedzianą w dziele w inny niż dotychczas sposób. Trans zastanawia się w nim nad znaczeniem twarzy dla tożsamości człowieka oraz nad konsekwencjami zmian, jakie dzieją się na twarzy dla życia społecznego. Skóra, jej zdaniem, nie jest aż tak istotna.

– Patrząc na to po freudowsku, można oczywiście podkreślać, jak istotna dla granicy pomiędzy „ja” i „nie-ja” jest skóra – komentuje Jej Perfekcyjność. – Redakcja chciała jednak, by na sprawę spojrzeć od strony teorii queer czy też innych poststrukutralistycznych punktów widzenia. Podjąłem się tego zadania.

W tekście JP czytamy: „Być może zatem właśnie twarz i jej zmiana są istotniejsze od pozostałych modyfikacji dokonywanych przez szalonego naukowca na ciele swoich pacjentów. Rozstrzygnięcie relacji między twarzą a skórą okazuje się o tyle istotne, że film Almodovara zdaje się zadawać w ten sposób pytanie o tożsamość i jej składniki: cała historia oparta jest na śledzeniu kolejnych operacji plastycznych – z operacją przeszczepu/uformowania twarzy włącznie. Czy jednak nowa twarz tworzy z nas nowych ludzi?
W swojej recenzji trans odwołuje się także do przykładów z popkultury i nawiązuje do klasycznej teorii Goffmana, dla którego twarz była zjawiskiem istotnym społeczenie. Kojarzony, jej zdaniem, z ruchem LGBTQ reżyser stawia bowiem pytania, które z łatwością do środwisk tych mogą się odwoływać a odpowiedzi na nie szukać można właśnie w tej części społeczeństwa.

– Tożsamość od dawna jest dla mnie pojęciem ważnym – podkreśla JP. – Znajduje się w centrum lub na marginesie moich rozważań z różnych subdziedzin socjologii, ale cały czas jest mi bliska. Moja dysertacja doktorska także dotyczyć będzie w pewnym sensie tego zagadnienia.

Jej Perfekcyjność opublikowała już dwa teksty traktujące o nowym filmie Almodovara. Na studencka.pl ukazała się jej recenzja, zaś serwis innastrona.pl zamieścił jej tekst „>Skóra, w której żyję< a literka T”.


Tekst JP na stronie kulturaliberalna.pl – kliknij, aby przejść

/PAP/

Wypowiedz się! Skomentuj!